V súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2002 si spomedzi 104 súťažných titulov odniesol cenu aj VLADIMÍR TOMČÍK za reprezentatívnu publikáciu Bratislava – Pressburg a okolie. Je to práve desať rokov odvtedy, ako už túto cenu spolu s Ivanom Lacikom získal za publikáciu Tvoja Bratislava.
O Bratislave už vyšlo viacero publikácií. Je vaša Bratislava a okolie v niečom iná?
„V knihe je minimum textu, vlastne je len informatívny. Ťažiskom knihy nie sú texty, ale jej vizuálna podoba. Preto to nie je ani autorská kniha jedného fotografa. Robil sa výber snímok od osemnástich fotografov. Samotné texty sú skôr pokusom o esej, pokusom o iný spôsob priblíženia mesta jeho obyvateľom a návštevníkom. Aj preto kniha vyšla v troch jazykových mutáciách – v slovenčine, nemčine a angličtine.“
Prelistujme ju spolu.
„V podstate je prehľadom toho najkrajšieho, čo v Bratislave existuje. Je aj pokusom o konfrontáciu starého a nového. Podarilo sa v nej vedľa seba umiestniť dobovú, starú rytinu alebo obraz a súčasný pohľad na ten istý objekt. Napríklad na Kostol svätej Trojice, na Dóm. Zaujímavá je aj tým, že sú tu kapitoly venované vedutám (pohľadom na mestské scenérie – pozn. red.). Čitatelia v knihe nájdu pohľad na Devín, na nočnú Bratislavu z Petržalky, Hlavné námestie, okolie Bratislavy, na vinohrady, Záhorie, Pajštún, Červený Kameň.“
Okrem bežnej podoby má kniha aj darčekovú.
„Predáva sa v drevenom kazetovom obale s CD. Je na ňom klasická hudba od Mozarta, Hummela, Haydna a ďalších hudobníkov, ktorí Bratislavu navštívili. Čitateľ si môže doma pustiť cédečko a listovať v knihe.“
A najkrajší záber?
„Podľa mňa je najzaujímavejší a najkrajší panoramatický záber na Hlavné námestie. Keď si ho pozorne pozriete, uvedomíte si, že krásu a detaily tohto námestia bežne vlastne nevnímame.“
Ste s knihou spokojný? Je „celá“?
„Autor nemôže byť nikdy spokojný, najmä keď nemá dostatok priestoru na to, aby publikoval všetko, čo by ľudia mohli vedieť. Rôzne zaujímavosti, ktoré nachádzame v dobových záznamoch.“
Napríklad?
„Napríklad, že stará električka chodila z Viedne do Bratislavy a za jeden deň sem vraj prišlo až 13-tisíc návštevníkov. To znamená, že mesto fungovalo, že tu bola dobrá gastronómia, dobré víno, v oblasti kultúry sa diali zaujímavé veci, ktoré cenzúra vo Viedni nepustila. To sú zaujímavosti, ktoré ma určite prinútia napísať aj ďalšiu knihu.“
MILADA ČECHOVÁ