
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
V Novom Meste bolo hlasovanie v plnom prúde ešte aj v sobotu naobed. K Základnej škole na Jeséniovej, kde bola jedna z hlasovacích miestností, prichádzali voliči autami, pešo či na bycikloch. Škola je rovno pri konečnej trolejbusu na Kolibe, preto mnoho voličov spojilo hlasovanie s výletom.
„Tak, a naše hlasy to iste rozhodli,“ žartovali dvaja mladí muži, nasadajúc na horské bicykle. Po ceste k Slamenej búde kráčala rodina aj so psom. „Ísť či neísť – to nie je otázka,“ komentoval referendum päťdesiatdvaročný Pavol, kým čakal so psom pred školou na zvyšok rodiny.
„Ja na referendum nepôjdem. Povedala som si, vy mi nezvyšujete dôchodok, tak ja vám zase nejdem na to vaše referendum,“ zdôverovala sa v trolejbuse staršia pani priateľke. „U nás máme vždy dobrú účasť,“ pochválila sa členka referendovej komisie na Jeséniovej. „Aj na voľby prišlo veľa ľudí, aj na referendum chodia.“ Na Stromovej ulici na Kramároch volili mladí aj starší ľudia, niektorí prišli statočne aj o paličke. „Najviac sa bojím, že nepríde tých päťdesiat percent. Nepáči sa mi, že je to podmienkou referenda,“ povedala 62-ročná Jarmila. „Ja sa nebojím, že ľudia neprídu,“ smial sa vedľa stojaci mladý muž. „Všetci predsa chceme dostávať výplaty v eurách.“ (japa)
Zolyómi bol optimista
Hoci Staré Mesto má vysoké percento voličov v dôchodkovom veku, v referendových miestnostiach nebola núdza o voličov všetkých vekových kategórií.
V sobotu prišiel do referendovej miestnosti na ZŠ Milana Rastislava Štefánika na Grosslingovej ulici č. 48 v sprievode svojej manželky aj optimisticky naladený poslanec národnej rady Arpád Duka Zolyómi. „Som presvedčený, že referendum bude úspešné. Väčšina ľudí cíti zodpovednosť. Volebnú účasť odhadujem okolo 60 percent,“ povedal krátko pred poludním. Dodal, že od vstupu do únie očakáva veľa, pretože ponúka možnosti a šance pre pohyb osôb, tovaru, služieb. A hoci ešte nie sme dobre pripravení, s podporou únie a spoluprácou s jej členmi sa nám podarí celý proces urýchliť.
Aj 54-ročný Dušan Brindza veril v úspech referenda. „Myslím si, že bude úspešné, aj keď to bude na hranici, pretože jeho príprava bola príšerná – nedostatočná a neefektívna.“
Výtvarnej teoretičke a pedagogičke, 49-ročnej Silvii Čiernikovej sa však podľa predbežných odhadov účasť na referende zdala dopoludnia dosť nízka. Únii povedala „áno“. „Patríme tam, pretože sme v Európe a malo by sa to len formálne potvrdiť. Nepáči sa mi však, keď nikto nehovorí o tom, že na vstup do únie by sa mali pripraviť ekonomické zákony, ktoré by zabránili obchodníkom enormne zvyšovať ceny.“ (jm)
Spolu volili tri generácie
Do Základnej školy na Malokarpatskom námestí v Lamači prúdili v sobotu ráno vychádzkovým krokom skupinky ľudí. Niektorí referendum o vstupe do Európskej únie vzali ako rodinný výlet, a tak sa stalo, že sa k urnám vybrali aj tri generácie spolu. Rodičia dokonca prišli aj s deťmi, ktoré potom nechali vhodiť hlasovací lístok do urny. Medzi hlasujúcimi bolo vidieť aj množstvo dôchodcov, ktorí sa pohybovali s pomocou paličiek.
Podpredsedníčka okrskovej komisie Anna Marková tipovala až sedemdesiatpercentnú účasť Lamačanov. „Konkrétne v našej komisii máme 1960 oprávnených voličov a asi tisíc ľudí už odvolilo. Nakoľko do nášho okrsku spadá penzión, prevažujú starší voliči. Najstarší pán má okolo 90 rokov,“ povedala. Ešte v piatok prišiel odovzdať svoj hlas známy zabávač a herec Peter Marcin. „Patrí k nám aj poslankyňa Oľga Keltošová, ktorú som však doteraz nevidela. Asi príde neskôr,“ dodala Marková. (mad)
Aby bolo menej problémov s daňami a daňovými priznaniami
Vo Vrakuni bol záujem o referendum od otvorenia volebných miestností. Najviac voličov odovzdalo svoj hlas na ZŠ Železničná, Rajčianska i Žitavská v piatok do ôsmej večer. V sobotu prišli prví voliči už ráno o siedmej, ale zvyšok soboty bol pokojnejší. Do referendových miestností vstupovali ľudia rôzneho veku v skupinkách, často celé rodiny. Jarmila Miklová, 29-ročná mamička na materskej dovolenke, prišla spolu s manželom, dvoma deťmi a matkou. „Voliť som prišla preto, lebo od vstupu do únie očakávam, že po ňom sa štát začne viac venovať školstvu, že sa zlepší zdravotníctvo a starostlivosť o starších ľudí,“ povedala.
Jej manžel Dušan, 31-ročný podnikateľ v obchode, volil vstup do únie, lebo od neho očakáva zlepšenie podmienok na podnikanie, menej problémov s daňami, najmä s vypĺňaním daňových priznaní. (jm)