
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Približne až desať percent z celkom odovzdaných hlasovacích lístkov na Slovensku, bolo vhodených do bratislavských urien, a viac ako 9,5 percenta hlasov za vstup tvoril príspevok Bratislavčanov k celoslovenskému súhlasu za úniu.
Väčšina voličov odhlasovala v piatok (asi 40 percent), k urnám prichádzali rovnako mladí aj starší občania. V jednotlivých mestských častiach sa účasť na referende pohybovala od 55 do 75,62 percenta (celoslovenský priemer je 52,15 percenta). Za vstup do únie v hlavnom meste sa vyjadrilo od 93 do 97,61 percenta voličov (celoslovenský priemer je 92,46).
„Bratislava je jednou nohou v Európskej únii, je tu silný pocit príslušnosti k Európe. Na rozdiel od iných miest je Bratislava otvorenejšia, prostredie je modernizovanejšie. Súvisí to aj hodnotovými orientáciami Bratislavčanov. Dávajú prednosť všetkému, čo súvisí s demokraciou,“ povedal na margo referendovej účasti politológ Grigorij Mesežnikov.
V porovaní s decembrovými komunálnymi voľbami, keď sa volebná účasť pohybovala okolo 27 percent, vstup do únie zburcoval Bratislavčanov hlasovať. Dokonca aj v najväčšej mestskej časti Petržalka. Kým v decembri svojich zástupcov do miestneho a mestského zastupiteľstva prišlo voliť len 19 percent Petržalčanov, na referendum ich dorazilo až 59,62 percenta. „Vstup do únie je dôležitejší ako komunálne voľby,“ tvrdil v sobotu pred petržalskou referendovou miestnosťou 25-ročný Maroš.
Z mestských častí malo najvyššiu účasť a najvyššiu podporu vstupu Čunovo. (Pozri tabuľku na II. strane). Najmenej, 55,12 percenta voličov sa na referende zúčastnilo v Podunajských Biskupiciach.
Výsledky referenda očakávali Bratislavčania doma pri televízoroch alebo v puboch. Na Hlavné námestie, kde úspešné referendum oslávili tancom vrcholoví politici, sa ľudia nehrnuli.