
Gypsy Roots čili cigánske korenie uvádza od pondelka divadlo Theatrium v Pressburg centre. Na snímke sú tanečníci Slovenského komorného baletu. FOTO SME – PAVOL MAJER
Tanečníci Slovenského komorného baletu v cigánskych kostýmoch, hudba Gorana Bregoviča, známeho autora skladieb k filmom Emira Kusturicu, a dvaja poprední slovenskí choreografi. Takýto lákavý koktail pod názvom Gypsy Roots čili cigánske korenie namiešali divákom tvorcovia tejto hudobno-tanečnej tragikomédie. Oslovili sme režisérku a choreografku inscenácie DANU DINKOVÚ.
Predstavenie je už tri sezóny vypredané v Štátnej opere v Banskej Bystrici. To bratislavské je trochu iné, komornejšie.
„Predstaveniu sa v Bystrici veľmi darí, našlo si tam dobré zázemie. Tak sme sa dohodli spolu s kolegom Jarkom Moravčíkom, že tento krásny príbeh o láske pripravíme aj pre Bratislavu, avšak s úplne novým tímom. Vždy sa snažím vytvoriť nejaký nový projekt. Slovenský komorný balet tu má svoje Art centrum, kde sme nacvičovali, priestor, ktorý máme plne profesionálne vybavený, ako to potrebujeme. Snažíme sa ho však pretvoriť na väčší klub pre umelcov a všetkých, ktorí majú radi umenie. To bola moja hnacia sila, prečo v Bratislave ten komorný balet znova oživiť.“
Hovoríte o novom tíme. Aj tanečníci sú iní ako v Bystrici?
„Áno. Gianpiero Russo aj Mirka Vargová, hlavné postavy, ako aj anjel, ktorého v Bystrici hral tanečník, no tu som oslovila míma Jurka Benčíka. Skína hrá po novom majster Európy v karate. Mala som väčšie možnosti a snažila som sa, aby roly boli ušité na mieru.“
Zmena priestoru si vyžiadala aj zmeny v scénografii?
„Áno, a bolo to veľmi náročné. Táto scéna je omnoho menšia ako naša domovská, má aj oveľa menšie možnosti na využitie. Museli sme sa vynájsť. Financií sme mali málo, každý do toho išiel ,na vlastné triko‘, takže počkáme, či sa to ujme aj v Bratislave.“
Ako idú dokopy balet, cigánske prostredie a balkánska hudba?
„Je to také všežánrové dielko. Veľa ľudí odradí, že v predstavení účinkujú tanečníci Slovenského komorného baletu. Ale ja sa nezameriavam len na svoj vlastný súbor a prizvala som si množstvo iných umelcov, choreografa. O to je predstavenie lepšie, keďže sa v ňom spojili dva štýly – môj a štýl Jarka Moravčíka. On je skôr folklorista, ja zasa akýsi neoklasik. Pre niekoho je to možno nepochopiteľné spojenie, ale myslím si, že to do seba zapadlo.“
Nechystáte sa pozvať aj autora hudby Gorana Bregoviča?
„Je to svetová celebrita, neviem, či by prišiel. Ale jeho spolupracovníčka videla predstavenie na videu. Povedala, že je skvelé, takže myslím, že by bol spokojný.“
DOROTA KRÁKOVÁ