cez dvojročky až po cibuľoviny. Ich výsadba v minulom roku vyšla na 2,5 milióna korún.
Rozpis minutých peňazí vo výške okolo 13 miliónov na stromy a verejnú zeleň bol však skromnejší. Zúžil sa na vymenovanie firiem, ktoré údržbu dodávateľsky zabezpečujú. Spracovateľ správy Viktor Medek, prevádzkový námestník VEPOS-u, tento fakt nekomentoval. Zato v správe uvádza, že údržba stromov nie je dostatočná a ich zdravotný stav vonkoncom nie je uspokojivý. Dôvodom je nedostatok finančných prostriedkov.
Organizácia, ktorej náplňou je starostlivosť o zeleň, iba konštatovala, že kvalita trávnatých plôch sa z roka na rok zhoršuje. „Nakoľko na mnohých trávnatých plochách sú už vo veľmi malej miere trávniky, ale sú to už v prevažnej miere zaburinené plochy,“ konštatuje správa. Rovnako podľa VEPOS-u je aj stav kríkov pomerne kritický, nerobí sa obnova kríkových skupín, ktoré sú prestarnuté, vyschnuté a poškodené. V súčasnoti VEPOS pre nedostatok peňazí nie je schopný zabezpečiť ani základné činnosti, ktoré by zaručili, že stav zelene zostane aspoň na takej úrovni ako pred niekoľkými rokmi.
Ochranári ohľadom kritického stavu stromov a verejnej zelene už viac mesiacov bijú na poplach. „Za zlý stav stromov môže nekvalifikovaná údržba, samospráve sme ponúkali, že vyškolíme firmy v oblasti nových poznatkov o ošetrovaní stromov. Ak sa údržba robí nekvalitne, potom aj peniaze, ktoré sa do nej dávajú, strácajú účinok,“ hovorí šéfka bratislavských ochranárov Katarína Šimončičová. Údaje, za aké činnosti VEPOS platí dodávateľským firmám, ochranári žiadajú už roky, tento rok ich možno budú mať prvýkrát. Poslanci totiž včera poverili riaditeľa VEPOS-u, aby im tieto údaje doplnil.