
Pri jazerách sa začali schádzať opaľovaniachtiví ľudia. Dámy dokonca zložili vrchný diel plaviek. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Pozor budú dávať traja plavčíci
Zlaté piesky sa na sezónu pripravujú od konca marca. Najväčšie bratislavské kúpalisko patrí pod Správu telovýchovných a rekreačných zariadení.
O vyhladnutých návštevníkov sa postará niektorý z dvoch desiatok bufetov alebo neďaleké reštaurácie. Športových možností je viac. Na vodnom tobogane si prídu na svoje najmä deti. K dispozícii je minigolfové ihrisko a pingpongové stoly. Tí aktívnejší si môžu zahrať na tenisových kurtoch, ihriskách plážového volejbalu či športových lúkach. O bezpečnosť návštevníkov sa budú túto sezónu starať traja vodní záchranári a jeden zdravotný. V areáli si môžete dopriať aj masáž či podľa vývesnej tabule vyskúšať novinku – bazénový futbal.
Oficiálna sezóna má začať v polovici júna. Dovtedy by mali byť ukončené stavebné práce v bezprostrednej blízkosti areálu. Práve tu prebieha výstavba nového supermarketu. Areál je vyčistený, upravený a sociálne zariadenia sú opravené. Do začiatku sezóny by mali pribudnúť detské ihriská, odpadkové koše a na pláži chodník. Minulý rok sa do jazera navážal štrk, tento rok sa o tom neuvažuje. Jazero dosahuje maximálnu hĺbku až 18 metrov. Počas sezóny sa v areáli uskutočnia rôzne kultúrne podujatia.
Jazero uprostred rušnej premávky
Do areálu štrkoviska Kuchajda je zakázané vodiť psov. Nepochodia ani vyznávači kolies - zakázané je bicyklovanie aj korčuľovanie. Blízko pri vchode je malé detské ihrisko. Kuchajdu prevádzkuje EKO podnik Verejnoprospešné služby Bratislava.
V areáli sa nachádza niekoľko bufetov a čínska reštaurácia. Návštevníkov je zatiaľ málo. Kuchajda je skoro zo všetkých strán obkolesená cestou. Jej návštevníci majú výhľad na neďaleké nákupné centrum a ďalšiu jeho rozostavanú budovu. Pri brehu stojí veľkorozmerný kontajner.
Aj ostatné veci nasvedčujú, že sa tu upratovalo. Areál je upravený a čistý. K dispozícii sú futbalové beach volejbalové či basketbalové ihriská.
Železná studienka stále láka davy ľudí
Do rozľahlého areálu Železnej studienky kedysi húfne prúdili davy ľudí. Okrem niekoľkokilometrovej idylickej trasy pokojným údolím ich lákala aj reštaurácia Snežienka a sedačková lanovka na Kolibu. Aj napriek tomu, že táto výnimočná atrakcia už viac ako desať rokov nefunguje, návštevníci zostali svojej obľúbenej lúke verní. Najviac ľudí sem chodí, samozrejme, cez víkend. Pohodlnejší sa vyvezú autobusom 43 z Patrónky a „vychádzkari“ chodia po vlastných. Na viacerých obrovských lúkach sa totiž dajú praktizovať takmer všetky športy.
Po ceste nájdete množstvo odpočívadiel a ohnísk. Ani pri jednom zo štyroch jazier sme však nevideli lavičky. Asi v polovici trasy je miesto s bufetmi a reštauráciou. Deti môžu obdivovať kozy v ohrade, veľké zajace či kohúta a vyšantiť sa na hojdačkách. Rodičia zvyčajne končia na pive alebo kofole. Pri jednom z bufetov sme objavili aj gril. Železná studienka patrí Mestským lesom. Podľa ich pracovníka sa areál nezvykne čistiť komplexne, lebo chýbajú odhodlaní dobrovoľníci. Existuje však firma, ktorá sa stará o pravidelné vynášanie odpadkových košov. V čase našej návštevy jeden človek natieral novou farbou konštrukcie odpadkových košov. Povedal, že túto zvyčajnú údržbu si bufety zabezpečujú sami.
Na Kolibe funguje bobová dráha
Nevýhodou Koliby je komplikované spojenie. Trolejbus má totiž konečnú veľmi ďaleko od cieľa cesty, a tak sa dá na miesto dostať len autom alebo dlhou prechádzkou popri lese. Výletníci určite ocenia viaceré lavičky a besiedky, ktoré sa nachádzajú na trase. Vďaka nim sa Koliba stala obľúbeným terčom celodenných rodinných piknikov. V lete tu funguje aj letná bobová dráha. V prevádzke je podľa požiadaviek a počtu záujemcov. Okrem bobovania sa na Kolibu chodí bicyklovať, behať, hrať loptové hry. Pre mimobratislavčanov ako atrakcia slúži aj televízny vysielač Kamzík. Lesnatý priestor patrí Mestským lesom. Dozvedeli sme sa, že Kolibu, podobne ako Železnú studienku pred sezónou nikto špeciálne nezbavuje odpadkov. Čistejšie je iba pri bufetoch.
V Horskom parku je čisto po celý rok
Horský park obľubujú najmä rodičia s deťmi a partie mladých ľudí. Po nenáročnom stúpaní medzi stromami totiž môžu svoju cestu zakončiť v Horárni. Tam je už k dispozícii pieskovisko s hračkami a malá zoologická záhrada.
Zatiaľ čo na niektorých zalesnených územiach hlavného mesta sa po celý rok povaľujú odpadky, v Horskom parku sa stretávajú skupinky dobrovoľníkov a priebežne ho zbavujú nečistôt. Okrem už spomínanej kaviarne sa však možnosť občerstvenia v porovnaní s minulosťou výrazne obmedzila. Pri potulkách týmto 22-hektárovým lesom sme objavili len jednu piváreň blízko kostola na Kalvárii a pizzeriu na Búdkovej ceste. Ani podľa riaditeľa Nadácie Horský park Kamila Procházku to už nie je také ako kedysi. „Podnikatelia zatiaľ neobjavili možnosti v Horskom parku,“ hovorí.
Na Štrkovci je zakázané kúpanie
V Štrkoveckom jazere je zakázané kúpať sa. Môžu za to mikrobiologické znečistenie a nevhodné hygienické podmienky. Možno ho však využívať na vodné športy a rekreáciu. Areál jazera spravuje MČ Bratislava-Ružinov. Pred vstupom do neho je umiestnená tabuľa, ktorá zakazuje vodenie psov. O päť metrov ďalej je umiestnená dočmáraná a rozbitá informačná nástenka, ktorá prikazuje „dbajte na čistotu pri vychádzke so svojím psom a nepúšťajte ho z vôdzky.“
Areálom prechádza aj cyklistická dráha. Zeleň v parčíku je upravená a okolie vyupratované. Na bufete, ktorý má byť podľa vývesky otvorený, visí zámka. Jeho „menu“ je netradičné, v ponuke je napríklad mastný chlieb s cibuľou či chlieb s domácimi oškvarkami. Ak vám tento spôsob stravovania nevyhovuje, v areáli sa nachádza aj čínska reštaurácia a neďaleko stojí hotel. Na jeho terase je zmrzlináreň. Po pár krokoch narazíte na ďalšiu reštauráciu a bufety. V prevádzke je už aj minigolf. Na ľavom brehu jazera opustene stojí pódium a priestor pred ním je v katastrofálnom stave. Porozhadzované kamene či povaľujúca sa konštrukcia zo školskej lavice ostro kontrastujú so vzorne upraveným pravým brehom. A takisto s neďalekým veselým detským ihriskom. V areáli hier Radosť sú farebné lavičky a deti sa tu bláznia na hojdačkách, šmýkajú sa po farebných šmykľavkách a skrývajú sa v drevených minidomčekoch.
Autor: MARÍNA DOBOŠOVÁANDREA ŽAČOKOVÁ