
Najznámejšia slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková sa zúčastnila na kampani Slovenského Červeného kríža, ktorá včera vyvrcholila na Námestí SNP. Sklenaříková osobne predviedla resuscitáciu. Kampaň mala za úlohu spropagovať záujem ľudí o kurzy prvej pomoci.
FOTO – TIBOR SOMOGYI
, 16-hodinové a 33-hodinové kurzy. Oslovili sme riaditeľku Územného spolku Slovenského Červeného kríža Bratislava I KATARÍNU HOPTOVÚ.
O ktoré kurzy je v súčasnosti najväčší záujem?
„Záujem je v prvom rade o 16-ho- dinové kurzy, pretože sú pre bežného laika asi najvhodnejšie, čo sa týka rozsahu kurzu aj praktických zručností, ktoré sa trénujú. Ale ešte v roku 2000 prevládali 8-hodinové kurzy, ktoré sú zamerané na život ohrozujúce stavy – zástavu dýchania, zástavu činnosti srdca, veľké vonkajšie krvácanie, bezvedomie a šok. V súčasnosti si ľudia začali už troška viac uvedomovať, že je treba aj pre vlastnú potrebu vedieť aspoň základy prvej pomoci. V našom územnom spolku sme zaznamenali nárast záujmu o prvú pomoc už v minulom roku. Začali sa hlásiť najmä vysokoškoláci, ale teraz sa nám prihlásili aj dvaja starší manželia na dôchodku. Situácia sa zmenila aj vďaka kampani prvej pomoci.“
Koľko účastníkov má kurz?
„Optimálny počet je 15 ľudí vzhľadom na naše priestorové možnosti aj na trénig napríklad obväzových techník.“
V akých termínoch prebiehajú?
„Termíny nemáme pevne stanovené. Vždy keď sa nazbiera dosť záujemcov, dáme im týždeň dopredu vedieť, kedy sa uskutoční. Niekedy je záujem väčší, ale sú aj mŕtve obdobia. V zásade býva jeden kurz v mesiaci.“
Koľko dní trvajú?
„Osemhodinový kurz absolvujú účastníci za jeden deň. Spravidla trvá od 8.30 do 14.30. Rozsiahlejší 16-hodinový kurz prebieha v dvoch po sebe idúcich dňoch. Pôvodne bývali v pondelok a v utorok od 8.30 do 14.30. Ale často sa nám stávalo, že prihlásení účastníci, keď sme im oznámili konkrétny termín, účasť odriekli. Nechceli si brať dovolenky alebo chýbať na prednáškach.“
Robíte aj víkendové kurzy?
„Áno, začínajú sa v piatok o 15.00 a trvajú do 17.00. V sobotu trvajú od 8.00 do 16.00 až 17.00 podľa šikovnosti účastníkov.“
Čo sa učí najťažšie?
„Resuscitácia nie je taká jednoduchá, ako to možno vyzerá. Niektorým robí trošku problém urobiť figuríne správny záklon hlavy alebo nahmatať správny kompresný bod pri vonkajšej masáži srdca. Aby bola účinná, musí byť hrudník stlačený do správnej hĺbky.“