Občianske združenie Občania v akcii navrhlo do piatich komisií (z deviatich, ktoré existujú) šesť odborníkov z radov petržalských obyvateľov. Hlasovaním neprešiel ani jeden. Do komisií sa dostali ľudia navrhnutí politickými klubmi. Zástupcovia združenia to chápu ako ťaženie proti zapájaniu občanov do procesov rozhodovania. „Nepomohli ani predchádzajúce rokovania s predsedami niektorých komisií a poslancami, ani vystúpenie členky združenia priamo na miestnom zastupiteľstve,“ hovorí Juraj Janto z Centra komunitného organizovania.
„Zapojením občianskych odborníkov mohli poslanci, ktorých zvolila sotva desatina Petržalčanov, posilniť legitimitu a transparentnosť rozhodovania v tejto mestskej časti.“
Podľa predsedu klubu SDKÚ Ľudovíta Hanáka, navrhovaní ľudia boli neznámi. „Okrem toho náš klub vyberal neposlancov demokraticky,“ potvrdil, „pred zastupiteľstvom členovia nášho klubu hlasovali, a tak vybrali ľudí, ktorí doplnia komisie.“ Povedal však, že prítomnosti zástupcov občianskeho združenia na rokovaniach komisií nik nebráni.
Informácie o rokovaní jednotlivých komisií môžu občania získať približne tri týždne pred zastupiteľstvom na príslušnom oddelení miestneho úradu. Na zasadnutiach komisií sa môžu zúčastňovať ako verejnosť, avšak bez práva hlasovať.
Komisie tvoria poslanci miestneho (alebo mestského zastupiteľstva). Podľa štatútu Bratislavy sa komisie dopĺňajú odborníkmi, ktorí majú hlasovacie právo. Komisia zasadá pred zastupiteľstvom a ku každému bodu v programe dáva svoje odborné stanovisko.