Jednorazové nápojové obaly, tzv. PET fľaše sú pre životné prostredie veľmi nebezpečné. „Nie však pre materiály, z ktorých sú vyrobené. Sú nebezpečné pre životný štýl a návyky spotrebiteľov. Ľudia z nich pijú na uliciach, v parkoch, v lesoch a tam ich aj zahodia,“ povedal včera Jarle Grytu, riaditeľ spoločnosti Resirk Norway, ktorá v Nórsku zabezpečuje zvoz a recykláciu jednorazových nápojových PET fliaš. Okrem toho tiež obalov z mlieka, hliníkových plechoviek a jednorazových sklenených nápojových obalov. Na Slovensko ho pozvala Spoločnosť priateľov Zeme.
Triedený zber do špeciálnych kontajnerov nebol podľa slov riaditeľa Grytua zďaleka taký účinný ako zálohovanie. „Po troch rokoch od zavedenia zálohovania sa nám vracia už takmer 80 percent PET obalov. Náš cieľ je dosiahnuť 90- až 95-percentnú návratnosť,“ povedal. Nie je to vraj nereálne, pretože od roku 1999 sa návratnosť každým rokom zvyšovala o 10 percent.
Tento úspech sa pritom Nórsku podarilo dosiahnuť napriek tomu, že zálohovanie nenariadil zákon. „Naša vláda zvolila iný systém. Uvalila vysoké dane na tých, ktorí by sa odmietli do systému zálohovania zapojiť. Okrem toho zálohovanie stanovila ako podmienku na získanie licencie na prevádzkovanie obchodu.“
Jednorazové PET fľaše podľa Grytu zálohujú v Nórsku bez problémov aj malé obchody a prevádzky na benzínových čerpadlách. Skúsenosti z Nórska pritom vyvracajú obavy malých obchodov, že ich spotrebitelia zavalia množstvom obalov zakúpených vo veľkopredajniach. „Máme práve opačné skúsenosti. PET obaly ľudia raz za týždeň prinesú radšej do niektorého supermarketu, lebo veľkoobchody ich vykupujú prostredníctvom automatov.“
Nórske supermarkety vďaka automatom vykúpia až 85 percent všetkých obalov. Kým maloobchod, ktorý obaly vykupuje ručne, len 15. Ako Grytu dodal, nórski obchodníci na zálohované obaly nehľadia ako na bremeno. „Naša spoločnosť, ktorú založil nápojový priemysel a obchod, za zálohovanie obchodom platí. Robia nám tým totiž službu.“
Na Slovensku malo zálohovanie jednorazových nápojových obalov začať platiť od 1. januára tohto roku. Ministerstvo životného prostredia však pre protesty lobistických skupín výrobcov nápojov a obchodu začiatok účinnosti príslušného paragrafu zákona o obaloch vyhláškou posunulo na 1. október.
Z európskych štátov zálohujú jednorazové nápojové obaly vo Švédsku, Fínsku, Nórsku, Holandsku, Dánsku a v Nemecku. Systém ochrany životného prostredia zálohovaním jednorazových nápojových PET obalov má aj 11 štátov USA, Brazília a Izrael. (jm)