
Na bratislavských Pasienkoch súťažili cez víkend plaveckí veteráni. Zastúpenie malo až šesť krajín, okrem Slovenska a jeho susedov aj Švajčiarsko. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Plaváreň na Pasienkoch hostila počas víkendu plavcov zo šiestich krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Švajčiarsko) v rámci otvorených majstrovstiev Slovenska v plávaní veteránov. Na podujatí, ktoré organizovala v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou Iuventa Bratislava, štartovalo 177 pretekárov, z toho 51 žien. Okrem domáceho oddielu reprezentovali Bratislavu aj plavci z klubov Slávia UK, Vitalu a Orca.
Na súťažiach masters, ako sa podujatia pre veteránov tiež nazývajú, môžu štartovať výkonnostní plavci od 25 rokov, horná hranica nie je obmedzená. Najstaršou účastníčkou, ktorá v Bratislave skočila do bazéna, bola 77-ročná Růžena Vymazalová z Brna, Košičan Jaroslav Holý má ešte o rok viac.
Po kurze na slovenský šampionát
V kategóriách rozdelených po piatich rokoch sa plávalo všetkými spôsobmi a na všetkých tratiach tak, ako na vrcholných podujatiach, špecialitou bola miešaná štafeta dvoch mužov a dvoch žien. Víťazi sa nevyhlasujú pre jednotlivé vekové kategórie, každému času a veku pretekára sú pridelené body podľa tabuliek a tento systém určí celkového víťaza.
Svoje vôbec prvé preteky absolvoval na Pasienkoch 34-ročný Miroslav Lakomý z klubu Orca Bratislava. Pritom poriadne plávať sa naučil iba pred troma rokmi, keď dostal zdokonaľovací kurz plávania ako darček k narodeninám. „Hoci pochádzam od Zemplínskej Šíravy, vždy ma viac priťahovala voda v pevnom skupenstve. Plávať som sa síce naučil, ale iba tak, aby som sa neutopil,“ povedal nám so smiechom debutujúci pretekár. „Teraz už zvládam všetky štýly, ale určite nebudem taký dobrý ako niekto, kto trávi pri bazéne celý život. Je to však zábava, v klube sme dobrá partia, ktorá ma na súťaženie nahovorila.“
K plávaniu ju pritiahla práca s deťmi
Okrem úplných novicov sa v Bratislave predstavili aj pretekári, ktorí sa plávaniu kedysi venovali súťažne a teraz sa k nemu opäť vrátili. Napríklad Zuzana Nemčovská (Orca Bratislava) bola dokonca v reprezentačnom výbere diaľkových plavcov, no po strednej škole sa s plávaním rozlúčila. „Chýbali peniaze, tréner i podmienky na diaľkové plávanie, tak som si dala pauzu. Po šiestich rokoch som začala trénovať deti a to bol impulz, aby som sa do vody opäť vrátila,“ zamyslela sa bratislavská plavkyňa, ktorá má dnes vo svojej zbierke dokopy osem zlatých medailí z vlaňajších majstrovstiev Slovenska i Česka a za sebou niekoľko ďalších prvenstiev na medzinárodných mítingoch.
„Trénujem hlavne ráno pred odchodom do práce, počas týždňa je to šesť hodín v bazéne a dve na suchu. V auguste sa chystám na majstrovstvá Európy do Francúzska, a tak bude treba v tréningu ešte trošku pridať.“
PROKOP SLOVÁČEK