
Počas sobotňajšieho čistenia Kuchajdy potápači z klubu OCTOPUS vylovili okrem odpadkových košov, lavičiek či mobilných telefónov aj nákupný vozík z neďalekého supermarketu. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Klub športových potápačov OCTOPUS v sobotu čistil jazero Kuchajda. Jazero potápači čistia pravidelne už vyše dvadsať rokov. „Čistením jazera od tuhého odpadu pod hladinou predchádzame nežiaducim zraneniam. Počas sezóny tu vykonávame aj vodnú záchrannú službu,“ hovorí Tomáš Rácz, vedúci potápačského klubu.
Dodáva, že za desať rokov tu nemali ani jedného utopeného človeka. Spod móla, z ktorého deti skáču do vody, vytiahli potápači „utopené“ lavičky, odpadkový kôš, a pod hladinou objavili aj nákupný vozík z neďalekého supermarketu. Lavičky a koše boli pod vodou otočené hore nohami, takže pre skokanov by boli zvlášť nebezpečné.
Akcie sa zúčastnilo dvadsať ľudí – desať potápačov a desať zberačov odpadu. Potápači sa striedali a na ich bezpečnosť dohliadala posádka v člne. Prácu im sťažovala slabá viditeľnosť pod vodou.
„Najprv sme čistili lokálne skládky. Bolo by zbytočné čistiť pod vodou, kým je odpad v okolí jazera a je len otázkou času, kedy sa ocitne v ňom,“ vysvetľuje Tomáš Rácz. Neďaleko Kuchajdy je parkovisko. Vodiči si vymenia pneumatiky a staré tam nechajú. Deti ich pri hre odkotúľajú do vody. Takisto poháre a fľaše z čínskej reštaurácie pri Kuchajde sa často ocitajú rozbité na brehu a následne vo vode.
„V minulosti sme z jazera vyťahovali až sedem – osem kubíkov odpadu. Z roka na rok je toho menej. Dno je vyčistené a už ho len udržiavame a robíme jeho prieskum,“ hovorí Rácz. Okrem pneumatík a nákupného vozíka vylovili potápači napríklad aj peňaženky či mobilné telefóny.
Vedúci potápačského klubu povedal, že v jazere žijú raky, ktoré sú jasným indikátorom čistoty vody. „ Chcel by som vyvrátiť fámu o závadnosti vody na Kuchajde. Samozrejme, nemôžeme očakávať, že prírodná voda bude ako destilovaná – čo znamená, že sú tu napríklad niektoré riasy, ale za desať rokov, čo tu robíme zdravotnú a záchrannú službu, sa nikto nesťažoval na problémy spôsobené vodou.“
V areáli Kuchajdy sa dodržiava aj zákaz vstupu a kúpania psov. „Pes nepatrí do vody, v ktorej sa kúpu ľudia. Nejde ani tak o zdravotné ako o etické a morálne hľadisko. Je nevhodné, aby popri malých deťoch a plavcoch vo vode skákal vlčiak,“ dodáva Tomáš Rácz.