Tréneri Ľubomír Petráš, Martin Hančík a Peter Čavojský hodnotili výkony svojich družstiev v uplynulej sezóne ženskej volejbalovej Extraligy
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hráčky Slávie po zisku titulu. Horný rad zľava: tréner Petráš, Székelyová, Tomašeková, Viestová, analytik Málek, Soarezová, fyzioterapeut Kollár, Rapáková, asistent trénera a manažér Martinát, dolný rad zľava: Lehotská, Máleková, Kleskeňová, Vargová, Bognárová.
Tréneri Ľubomír Petráš, Martin Hančík a Peter Čavojský hodnotili výkony svojich družstiev v uplynulej sezóne ženskej volejbalovej Extraligy
Volejbalová Extraliga žien má v ére samostatného Slovenska za sebou už jedenásť ročníkov. Ten uplynulý sa skončil pred vyše týždňom a svoje dominantné postavenie v ženskom volejbale v ňom potvrdila Slávia UK Bratislava. Získala titul, čo sa jej doteraz nepodarilo iba dva razy. V rokoch 1996 a 1997 jej hegemóniu narušila Žilina. Úspešné bolo aj ďalšie bratislavské družstvo – Slávia UK Forplast, ktorá skončila na treťom mieste, Doprastav Bratislava obsadil ôsmu priečku. O pohľad na ligovú sezónu sme požiadali trénerov všetkých troch bratislavských družstiev.
Slávia UK Bratislava je v ženskom volejbale pojmom. V časoch federálnej súťaže získala 9 titulov, od vzniku samostatnej slovenskej súťaže bola vždy pri tom, keď sa hralo o zlato.
Ani tento rok slávistky nenašli v slovenskej lige konkurenciu. V celej súťaži prehrali iba raz (1. marca v Senici 0:3) a po finálovej sérii práve so Senicou, ktorá sa skončila 3:0 na zápasy, získala Slávia deviaty slovenský titul (šiesty v rade za sebou). Prezidentovi klubu Vladimírovi Hančíkovi, hráčkam a realizačnému tímu sa tak podarilo v skromných podmienkach opäť naplniť majstrovské ambície.
Liga sa omladzuje, začína sa odznova
„Dievčatá odviedli v tejto sezóne obrovský kus práce. Domáca súťaž nám slúžila hlavne na zohrávanie a udržanie formy na pohárové zápasy. Liga išla kvalitou opäť o čosi dole. Hrá v nej veľa mladých hráčok, skúsenejšie odchádzajú, a tak tréneri na celom Slovensku začínajú každú sezónu prakticky odznova,“ začal svoje hodnotenie tréner Slávie Ľubomír Petráš.
„Boli zápasy, keď sme mali problém dievčatá motivovať, najmä proti slabším súperom. Vznikali krátkodobé krízy, najvýraznejšie sa to prejavilo pred Vianocami, na finále Slovenského pohára v Liptovskom Hrádku. Kríza pokračovala aj v novom roku, keď sme mali aj viac zranených hráčok.“
Pohárové štvrťfinále, splnená úloha
Najväčším cieľom Slávie bol v tejto sezóne postup do štvrťfinále Top Teams Cupu. Ten splnila, hoci v ňom dvakrát prehrala s francúzskym vicemajstrom Villebonom. A z tohto obdobia je aj zápas, ktorý tréner Petráš považuje za najvydarenejší. „Hrali sme v 2. skupine hlavnej súťaže proti dovtedajšiemu holandskému suverénovi Oldenzaalu. Z domácej palubovky sme ho sfúkli 3:0. Dievčatá hrali na sto percent. V tej chvíli ma na lavičke ani nepotrebovali. Tých výborných zápasov však bolo na medzinárodnej scéne viac.“ Dobrou previerkou pre hráčky majstra, ktoré tvoria základ slovenskej reprezentácie, boli aj zápasy v Česko-slovenskom pohári, kde Slávia získala 2. miesto. V novom ročníku sa chystala dokonca aj spoločná súťaž. Pre nezhody na českej strane z nej však nič nebude.
„Aj dievčatá hrajúce na Slovensku môžu spolu s legionárkami vytvoriť kvalitnú reprezentáciu. Priebeh kvalifikácie a reálna šanca postúpiť na majstrovstvá Európy to potvrdzujú,“ doplnil Petráš.
Ako videl svoje družstvo tréner Petráš
Tréner Slávie Ľubomír Petráš zhodnotil výkon svojich hráčok v uplynulom ročníku Extraligy:
Solange Soarezová (Braz.), smečiarka – jediná legionárka v Extralige a zároveň najväčšia osobnosť družstva. Zodpovedne na sebe pracuje a dokáže tak kompenzovať svoje technické nedostatky.
Alica Székelyová, nahrávačka – mozog celej hry. Ako kapitánka svoje spoluhráčky burcovala k lepšej hre, ale dokázala ich aj skritizovať. Má veľmi dobrú techniku nahrávky.
Danica Repáková, univerzálka – hráčka s veľkým citom pre loptu i hru. Dokázala podržať družstvo v kritických okamihoch.
Zuzana Vargová, blokárka – v obrane i na prihrávke odviedla veľký kus drobnej práce, čím bola pre družstvo mimoriadne užitočná. Veľmi pomohla v medzinárodných pohárových zápasoch, hoci nastupovala so zranením.
Simona Kleskeňová, libero – celú sezónu podávala solídne a hlavne vyrovnané výkony. Patrí medzi veľké bojovníčky, ktoré sa len tak ľahko nevzdávajú.
Gabriela Tomašeková, blokárka – jej prednosťou je podanie a blok. Má poctivý prístup k tréningu.
Petra Máleková, smečiarka – ctižiadostivá a húževnatá hráčka, ktorej však sezóna asi nevyšla podľa jej predstáv.
Jaroslava Lehotská, blokárka – hoci dostávala menej príležitostí, hlavne v play off dokázala účinne zastúpiť zranenú Vargovú.
Lucia Bognárová, smečiarka – dobre zvládla úlohu striedajúcej hráčky a z tejto pozície dokonca niekedy dokázala zvrátiť priebeh zápasu.
Martina Viestová, nahrávačka – talentovaná hráčka s bojovným srdcom.
Realizačný tím
Asistent trénera a manažér Stanislav Martinát, lekári Oliver Dibák a Tibor Marček, fyzioterapeut Peter Kollár, kondičný tréner Róbert Brimich, počítačový analytik Dalibor Málek.