Medzinárodný rozhodca Vladimír Hriňák má za sebou najúspešnejšiu sezónu, v ktorej pískal dva zápasy Ligy majstrov. V rámci čerstvo dohodnutej spolupráce s Poľským futbalovým zväzom bol v Krakove prvou slovenskou lastovičkou.
ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
Jedným z mála svetlovlasých rozhodcov na našich futbalových štadiónoch je 39-ročný VLADIMÍR HRIŇÁK. V najvyššej slovenskej súťaži pôsobí od jej počiatkov, premiéru na vrcholnom domácom stupni zažil ešte v prvej československej lige. Najprestížnejšiu Ligu majstrov píska druhú sezónu. Po tom, čo Slovenský futbalový zväz okrem rozhodcovských výmen s Čechmi dohodol spoluprácu aj s Poliakmi, Hriňák bol pred dvoma týždňami prvou lastovičkou v Krakove. Je predsedom komisie rozhodcov oblastného futbalového zväzu Bratislava-mesto, zároveň aj podpredsedom komisie na regionálnej úrovni.
Ako ste sa dostali k rozhodovaniu?
„Vyštudoval som Fakultu telesnej výchovy a športu, potom som učil. Rozhodovať som začal v devätnástich rokoch, keď som skončil s aktívnym futbalom, lebo som nevidel ďalšiu perspektívu rastu. Chcel som však pri ňom ostať. Každý záujemca o rozhodovanie nad osemnásť rokov sa môže prihlásiť na zväze.“
Aký bol váš prvý veľký zápas v najvyššej súťaži?
„V poslednom ročníku 1992/1993 československej ligy som rozhodoval zápas Trnava – Dunajská Streda. Najkrajšie spomienky mám na derby Inter – Slovan na jar v roku 1993, v ktorom exceloval Peter Dubovský.“
Je rozhodovanie vaším zamestnaním?
„Na Slovensku nie je žiadny profesionálny rozhodca. V budúcnosti plánuje FIFA toto povolanie profesionalizovať vo väčšom rozsahu.“
Aké testy podstupujete?
„Slovenský futbalový zväz nám dáva medzinárodne platné testy. Beháme dvanásťminútovku, dvakrát päťdesiat a dvakrát dvesto metrov štyrikrát do roka. V zime podstupujeme teoretický test.“
Trénujete individuálne?
„Môžem si robiť individuálny tréningový plán. V súčasnosti máme pri Európskej futbalovej únii vlastného trénera, belgického profesora Helsena, ktorý nám každý týždeň e-mailom posiela tréningový plán.“
Koľko kilometrov približne nabeháte za zápas?
„Podľa môjho pulzometra okolo trinásť.“
Aké členenie rozhodcov praktizuje Medzinárodná futbalová federácia a kam patríte vy?
„Od štvrtej po prvú skupinu. Nad ňou je ešte takzvaná topskupina, kam patrí tridsať rozhodcov, medzi nimi je i Slovák Ľuboš Micheľ. Ja som v prvej skupine, kde je nás dvadsať. Súboje od tretieho kola Pohára UEFA či hlavných skupín Ligy majstrov môžu pískať iba rozhodcovia z top a prvej skupiny.“
Kedy ste zažili medzinárodnú premiéru?
„Na jar roku 1994 som rozhodoval finálový turnaj majstrovstiev Európy do 16 rokov v Írsku a od leta som už pôsobil v Pohári UEFA. V prvej skupine rozhodcov som tri roky.“
V tejto sezóne ste sa výraznejšie dostali do povedomia fanúšikov v Európe. Aké významné zápasy ste rozhodovali?
„Kvalifikačný Švajčiarsko – Gruzínsko, v Lige majstrov Manchester – Leverkusen, La Coruňa – Manchester a v Pohári UEFA tretie kolo medzi Lens a FC Porto, v prvom to bol súboj Škoda Xanthi – Lazio Rím.“
Ako hodnotíte svoje posledné účinkovanie?
„Je to moja najúspešnejšia sezóna. V Lige majstrov som pískal až dva zápasy, v predchádzajúcom ročníku som mal premiéru v Moskve medzi Lokomotivom a Anderlechtom. Tento rok som ako jediný rozhodca z prvej skupiny pískal druhú fázu Ligy majstrov.“
V čom je rozhodovanie pre vás najťažšie?
„Je to o psychike. Najmä zvládnutie kritických momentov pod silným tlakom robí rozhodcu rozhodcom.“
Ako sa vám páčilo v Poľsku?
„Medzi Vislou Krakov a Legiou Varšava sa má rozhodnúť o titule. Domáci vyhrali pred plným desaťtisícovým štadiónom 2:1. V Poľsku prikladajú rozhodcovskej výmene veľkú dôležitosť, boli sme stredobodom pozornosti médií, funkcionári i diváci boli veľmi srdeční. Zo začiatku na nás pískali a nevedeli sme prečo. Pochopili sme to, až keď sme zistili, že máme rovnaké tepláky ako futbalisti Legie. Zápas sa vydaril k mojej spokojnosti.“
KAROL SVOZIL
karol.svozil@sme.sk