
Cvičenie v telocvični na Karpatskej ulici, ktorá bola hlavným stanom organizácie YMCA. Fotka je zo začiatku tridsiatych rokov. FOTO – ARCHÍV
. Dobové štatistiky uvádzajú, že v roku 1925 predstavovala celková účasť na hodinách plávania až 8986 dospelých. Plávanie patrilo aj do programu úspešných letných táborov YMCA na Orave a pri Červenom Kameni.
V pretekárskych bazénoch boli ale úspešnejší plavci z bratislavských klubov PTE či PAC. Najväčší pretekársky úspech dosiahol v skokoch do vody z trojmetrovej dosky V. Bartošek, ktorý na IX. svetových hrách YMCA v Kodani 1927 získal zlatú medailu.
Futbal bol síce populárny a„ymkári“ ho hrali už od roku 1923, avšak skôr v rekreačnej podobe. V popularite ho zatienili americké kolektívne hry volejbal a basketbal.
Aj stolný tenis patril medzi preferované športy. Keď dokončili budovu na Karpatskej ulici, klubovne so stolnotenisovými stolmi boli nabité mlaďou. Práve bratislavská YMCA sa stala tradičným organizátorom majstrovstiev západného Slovenska i Bratislavy. Výborne obsadený medzinárodný turnaj s hráčmi z Maďarska a Rakúska sa tu zorganizoval v roku 1927. Všetky tituly a ceny si vtedy odniesli práve účastníci zo zahraničia. Na III. ročníku v roku 1929 pribudli aj reprezentanti Nemecka a Anglicka. Popularite sa tešil aj turnaj o putovnú cenu Českého slova, na ktorom sa v roku 1937 predstavil aj vynikajúci B. Váňa.
Bratislavská YMCA má nemalé zásluhy aj na rozvoji slovenského boxu. Tento šport pestovali ešte v organizácii Akademická YMCA v roku 1922, a aj keď neskôr intenzita jeho vývoja zoslabla, boxeri mali vždy veľa priaznivcov. V období 30-tych rokov pútal pozornosť aj šerm a lyžovanie. V blízkych Karpatoch YMCA organizovala lyžiarske kurzy pre začiatočníkov i pokročilých.
Pôsobenie v oblasti telesnej výchovy a športu v menšom meradle vyvíjala aj YWCA (Young Women`s Christian Association, Združenie mladých kresťanských žien v Bratislave) ktorého ustanovujúce zhromaždenie sa konalo v novembri 1923. Zameriavalo sa hlavne na činnosť klubovú, vzdelávaciu a táborovú. Najvyšší stav členiek – 508, dosiahlo toto ženské združenie v hlavnom meste Slovenska v roku 1928.
Združenia YMCA a YWCA v Bratislave i v ďalších slovenských mestách po nepriazni a nútenej odmlke v rokoch 1939 až 1944 obnovilo po roku 1945 svoju činnosť, žiaľ, iba dočasne. Komunistický režim po roku 1948 združenie zlikvidoval na dlhých 40 rokov.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)