SME

Takmer polovica fontán je nefunkčných

Bratislava – v minulosti prezývaná aj mestom na vode – nikdy nemala núdzu o pitné zdroje. Mesto obmýval Dunaj, obkolesovali ho vodné plochy a naviac zavlažovali aj potoky Malých Karpát. Hojnosť vody spôsobila, že v meste sa nešetrilo ani fontánami a ...

Pred spustením sa fontány najprv čistia, či už samotné sošky a nádrže, ale aj potrubia, ktorými koluje voda.

Bratislava – v minulosti prezývaná aj mestom na vode – nikdy nemala núdzu o pitné zdroje. Mesto obmýval Dunaj, obkolesovali ho vodné plochy a naviac zavlažovali aj potoky Malých Karpát. Hojnosť vody spôsobila, že v meste sa nešetrilo ani fontánami a studňami. V súčasnosti mnoho z prameňov a potokov zmizlo v mestskej kanalizácii – medzi nimi aj časť Vydrice – a veľa fontán a studní v meste bolo zrušených či ostáva nefunkčných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len v Starom Meste je 58 fontán, z toho 21 je nefunkčných. Studní v tejto mestskej časti je zaevidovaných 24, najstaršia z nich je na nádvorí Academie Istropolitany.

Voda z malokarpatských potokov sa kedysi sťahovala najprv drevenými a neskôr olovenými potrubiami do mestských studní a fontán. Tým, že prameň ležal omnoho vyššie ako fontány, vznikal vo fontáne tlak a voda slabým prúdom striekala. Neboli to však také gejzíry, ktoré tryskajú zo súčasných fontán – voda zväčša len prameňom vytekala z papuliek zvierat.

Prvý rozvod pitnej vody v Bratislave zriadili až v druhej polovici 19. storočia. Mestský vodovod dovtedy nahrádzali studne a fontány. Cisár Maximilián v 16. storočí dal postaviť v meste fontánu, ktorá pripomínala jeho korunováciu a rovnako aj ničivý požiar, ktorý mesto počas nej zachvátil. Slúžila ako zdroj pitnej vody a požiarny rezervoár.

SkryťVypnúť reklamu

V 16. storočí po ďalšom ničivom požiari dala prerobiť mestská rada jednu zo studní na fontánu napojenú drevenými rúrami na pramene vo viniciach. Fontána má vysokú nádrž s výpustkami vody v stenách a v strede leva ako chrlič vody. Ozdobená je erbami Uhorska a mesta. Dnes stojí pred budovou tržnice.

Jedna zo zabudnutých fontán je aj vo dvore Kochovej záhrady. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Symbolickou spomienkou na časy, keď boli fontány zdrojom pitnej vody a požiarnym rezervoárom mesta, je napríklad aj fontána ženy s krčahom na Františkánskom námestí. Má vysokú obrubu, objemnú spodnú nádrž a dodnes sa zachovali dva symbolické stupienky pri fontáne. Kedysi boli pri nej schodíky, po ktorých ženy vystupovali, aby dočiahli nabrať z fontány vodu do krčahov. Keď vznikol v meste požiar, ľudia utvorili reťaz od fontány k ohňu a podávali si vedrá.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom 19. storočia pôsobila v meste takzvaná okrášľovacia komisia a spolu so zástancami mravnosti v meste rozhodla, že vyobrazenia cikajúcich chlapcov v strednej časti Maximiliánovej fontány sú nevhodné. Cikajúci chlapci boli nahradení chlapcami, ktorí držia v náručí ryby a pôvodní sa našli zamurovaní na nárožiach bývalého nevestinca. Nahí chlapci z Maximiliánovej fontány sú dnes súčasťou fontány vo dvore Uršulínskej 6.

Typom fontány, ktorá už neplnila funkciu rezervoáru pitnej vody ani požiarnej nádrže, a nebola ani pripomienkou na nejakú udalosť či osobnosti spojené so životom mesta, je Ganymedova fontána. Jej jediná funkcia je skrášľovať a oživovať mesto. Praktickú stránku fontány vytlačil časom mestský vodovod a požiarne hydranty. Zachovali si ju len fontánky určené na pitie. Tých je na území mesta desať. Niektoré z nich patria k typu prístenných fontán a sú špecifické svojím umiestnením vo dvoroch domov. Začali si ich stavať pre svoje súkromné potreby bohatí mešťania ako estetickejšiu náhradu studní vo dvoroch. Z barokových sa zachovali napríklad Putto s rybou II vo dvore na Bielej ulici či fontána na nádvorí Prašnej bašty. Na naberanie vody slúžila aj prístenná fontána Putto s rybou I či Scharitzerova fontána v Apponyiho paláci.

Najzvláštnejšou spomedzi fontán určených na pitie je Vtáčia fontána na križovatke Ventúrskej a Strakovej. Je to odliatok fontány, ktorej autor myslel aj na zvieratá. Spodná nádrž bola určená pre kone, stredná pre ľudí a vrchný stupienok pre vtáky. Pri súčasných fontánach na pitie tento prvok určený zvieratám zmizol.

FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

Autor: JANA PARKROVÁ, IVO ŠTASSEL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu