
ILUSTRÁCIA – IVANA JURNÁ-LIPSKÁ
apríla 1873) sa v Bratislave uskutočnili prvé medzinárodné drezúrne preteky na svete!
Bratislava bola centrom uhorského turfu
Bratislava je úzko spätá s jazdectvom, veď už 13. septembra 1563 počas korunovácie uhorského kráľa Maximiliána II. sa tu konali súboje rytierov a preteky koní, po ktorých hlavný kráľovský stajník Andrej Täfel rozdelil medzi víťazov a umiestnených odmenu 3000 toliarov. Od začiatku 19. storočia sa stala Bratislava centrom uhorského turfu, pričom zásluhou členov spoločnosti Caffé Hollinger vznikol v Petržalke hipodróm, na ktorom sa usporadúvali významné chovateľské a prekážkové dostihy. Po vzniku Rakúsko-Uhorska sa modernému jazdeckému výcviku začali venovať najmä príslušníci armády. V druhej polovici 19. storočia bol už výcvik jazdcov a koní na takej vysokej úrovni, že husári i civilní jazdci začali svoju výkonnosť porovnávať na rôznych súťažiach. K historickému predelu však došlo až v roku 1872, keď vo Viedni založili spoločnosť Campagnereiter, ktorá 25. apríla 1873 v krytej jazdiarni (až do roku 1908 stála na dnešnej Ulici M. R. Štefánika) usporiadali medzinárodné preteky v drezúre.
Rozmach drezúry začal po vojne
Až do rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie sa skokovému, drezúrnemu i rekreačnému jazdeniu venovali predovšetkým husári, šľachtici a zemepáni. K rozmachu tohto športu aj v Bratislave došlo až po 2. svetovej vojne. Jedným z prvých priekopníkov drezúry bol Ladislav Myslík, ktorý najprv súťažil v skoku na koni a vo všestrannej spôsobilosti, neskôr aj v drezúre. Patril k úspešným trénerom v TJ Žižka, za ktorý štartoval aj František Jandl. Aj ten patril k popredným československým drezúrnym jazdcom.
Po odchode týchto dvoch pretekárov drezúrne žezlo prevzali amazonky. Jednou z prvých bola rodáčka z Ostravy Kateřina Javorská (Slávia SVŠT), po nej Anna Kišáková (Slovan Starý háj) a dobré výsledky dosahovala aj Iva Ronisová (Žižka / TJ Elán). Veľký kus užitočnej práce pre drezúrne jazdenie vykonal ako jazdec aj tréner Pavol Kelemen.
Pod vedením trénera Karola Gála vyrástla špičková dezúrna jazdkyňa nielen z jeho dcéry Marty, ale najmä z Jany Bubeníkovej (TJ Elán / Slovan Starý háj), ktorá niekoľko ráz úspešne štartovala aj na pretekoch v zahraničí.
V súčasnosti sa drezúra v Bratislave rozvíja najmä v TJ Elán Čierna Voda (Michaela Pechová), ktorá je aj organizátorom sobotňajších drezúrnych pretekov.
(jg)