SME

Grillparzer sa U červeného vola nevyspal

Slávny rakúsky dramatik Franz Grillparzer (1791 – 1872) pôsobil ako učiteľ v aristokratických rodinách, vstúpil do štátnej služby a bol vymenovaný aj za dvorného básnika viedenského Burgtheatru. Po matkinej samovražde odišiel do Talianska. Poéziou pobúril

Rakúskemu dramatikovi Franzovi Grillparzerovi sa Bratislava napokon zapáčila.

FOTO – ARCHÍV

dvorské kruhy a od tých čias mal ako kritik absolutizmu problémy s metternichovskou cenzúrou.

Vo svojom dramatickom diele spočiatku čerpal námety z antiky a neskôr i zo spoločnej stredoeurópskej histórie – Sláva a pád kráľa Otakara či dráma Libuša. Hoci bol zasnúbený, nikdy sa neoženil. Grillpazerove diela sa vyznačujú melanchóliou, sú poznačené obavou o zánik ľudských hodnôt a jeho drámy i poézia sú výnimočné krásnou klasicistickou nemčinou. Na nezáživný úradnícky život a na cenzúru Grillparzer reagoval cestovaním, navštívil Nemecko, Grécko, Taliansko, Paríž, Londýn i Bratislavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Potil sa ako prekliaty

V Bratislave bolo zasadnutie snemu a všetky hostince boli plné. Musel sa uspokojiť s posteľou „širokou ako ruka“ v hosťovskej izbe hostinca U červeného vola. Budil sa na bitie hodín a o druhej v noci mu nedalo spať vyvolávanie nočného strážnika. „Posteľ bola krátka a deka ťažká. Potil som sa ako prekliaty. Nadránom som na hodinku zaspal, ale o piatej som už bol na nohách. Konečne som dostal samostatnú izbu po niekom, kto práve odišiel. Sedel som v očakávaní, čo príde. Chcel som sa zúčastniť na zasadnutí snemu, čo bol jediný dôvod, prečo som sa ocitol v tomto hniezde, kde nemienim zostať ani o minútu dlhšie, ako je nutné.“

Po zasadnutí snemu, ktorý bol „v holej chudobnej sále s biednymi drapériami“, sa ponevieral po meste, „ktoré je krajšie, ako na prvý pohľad vyzeralo“.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavčanky krajšie ako Viedenčanky

Navštívil aj Dóm svätého Martina, ktorý „vyzerá dobre zvonku“, ale k jeho interiéru bol kritický: „Podoba svätého na hlavnom oltáre je odliata z bronzu a z diaľky sa mojim zlým očianm nezdala byť zlá. Ak sa nemýlim, tak je v polomaďarskom, v polomodernom oblečení, čo je dosť zvláštne.“

Poobede so zamestnancom dvorskej kancelárie vyšiel na hrad: „Výhľad z ruiny je prekrásny. Bolo neznesiteľne horúco, tak som si ľahol do tieňa múrov a veľmi som nerozmýšľal. Odtiaľ po chodníčku ako pre kozy cez vykričaný Zuckermantel k pontónovému mostu. Je tu veľa pekných ľudí. Vo všeobecnosti sú možno ženy vo Viedni krajšie, ale výrazne pekné rysy, zdá sa mi, tých je tu viac. Cez loďkový most do Au, rozkošne krásneho na prechádzky. Sotva si spomínam, že by som v blízkosti nejakého mesta videl niečo podobné. Nápadná všeobecná elegancia, možno že len počas snemovania,“ zaznamenal denníkovým spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

V divadle Aréna sa fajčilo

Večer bol už unavený a rád, že sedí v divadle Aréna, ale bol kritický: „Žiaľ, ženské roly nehrali muži, inak by ste celkom mali pocit, že ste sa ocitli v Shakespearových časoch… Celá mužská časť publika takmer nepretržite fajčila. Mimochodom, Bratislava sa mi páči. Ani vo Viedni sa ochota voči cudzincom neprejavuje tak ako tu.“

Skoro celý nasledujúci deň považoval za stratený: „Ešte raz som sa zúčastnil na zasadnutí snemu a ešte menej ma to zaujímalo ako po prvý raz. Čo tí Maďari chcú, tomu by bolo sotva čo vyčítať, keby boli národom s tridsiatimi miliónmi obyvateľov. Pri pohľade na skutočné pomery je veľká časť ich úsilia smiešna. Haydnovo Stvorenie aranžované ako kvarteto. Poobede do Au a večer do Arény. O ôsmej ráno odchod z Bratislavy. Pekná Maďarka, ktorá prišla spolu so mnou z Viedne, je opäť na palube, no tentoraz dobre oblečená. Dve kontesy, mladšia z nich je ako obrázok na strašne nemotorných nohách… Brehy pod Bratislavou medzi oboma Žitnými ostrovmi nanajvýš jednotvárne a nudné.“

A v liste z Pešti píše: „Loď sa nepotopila ani nás neprepadli… Bratislava sa mi veľmi páčila. Aby som videl množstvo pamätihodností, denne som vychádzal už o jedenástej a večer som strávil v Aréne, kde hrala aj Mamsell Axfeld, a to pomerne zle. Trasie hlasom, ako by robila rolády… To málo, čo som v Bratislave videl, sa mi páčilo…“

Autor: VLADIMÍR TOMČÍKZdruženie Devínska brána

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 686
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 443
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 957
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 717
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 830
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 565
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 690
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu