
Na Kamennom námestí SHMÚ meria oxid siričitý, oxidy dusíka, prach, olovo, kadmium, nikel a arzén. FOTO SME – PAVOL MAJER
V Bratislave sú tri automatické stanice, ktoré merajú škodliviny v ovzduší. Nachádzajú sa v Petržalke, na Trnavskom mýte a na Kamennom námestí. Tu je umiestnený aj informačný panel pre širokú verejnosť. Stanice prevádzkuje Slovenský hydrometeorologický ústav.
Na Kamennom námestí SHMÚ meria oxid siričitý, oxidy dusíka, prach a z ťažkých kovov olovo, kadmium, nikel a arzén. V Petržalke a na Trnavskom mýte sa okrem týchto škodlivín monitoruje aj jemný prach a oxid uhoľnatý. V Petržalke a na Kolibe sa sleduje aj prízemný ozón (O3).
V minulosti bol klasickou škodlivinou oxid siričitý, ktorý sa do ovzdušia dostával z tovární ako Slovnaft, bývalá Dimitrovka či z lokálnych vykurovaní na tuhé a tekuté palivá. Podľa vyjadrenia Ladislava Ronchettiho, vedúceho odboru Kvalita ovzdušia, sa situácia v znečisťovaní ovzdušia z priemyselných zdrojov a vykurovania v posledných rokoch výrazne zlepšila. Problémom v súčasnosti nie je ani oxid uhoľnatý a olovo.
Dnes sú pre mesto najväčším problémom oxidy dusíka, ktoré do ovzdušia produkuje automobilová doprava. Minulý rok oxid dusičitý na Trnavskom mýte prekročil limitnú hodnotu a aj povolenú medzu tolerancie. Predpokladá sa, že podobná situácia je na všetkých veľkých križovatkách a hlavných dopravných tepnách. Riešením pre zníženie hodnoty oxidov dusíka v ovzduší je budovanie obchvatov mimo mesta a autá s katalyzátormi. Škodlivinou, ktorá prekračuje stanovené limity, je aj prach.
SHMÚ sa podieľa na prevádzke smogového varovného systému. Ak sa prekročí príslušná limitná hodnota oxidu dusičitého, siričitého a ozónu v ovzduší, hlási sa táto skutočnosť Krajskému úradu. Ten vykoná príslušné opatrenia. V súčasnosti k prekračovaniu uvedených limitných hodnôt nedochádza s výnimkou ozónu. Prekračovanie informačnej úrovne pre ozón – fotochemický smog sa oznamuje cez médiá.
ANDREA ŽAČOKOVÁ