„Takéto výrobky jednoducho nemajú na trhu čo hľadať. Pokiaľ kontrolné orgány zistia na trhu akýkoľvek výrobok spôsobujúci poškodenie zdravia, mali by ho jednoznačne z predaja vylúčiť,“ povedala Helena Trusková, vedúca odboru hygieny a výživy Štátneho fakultného zdravotného ústavu SR.
Prášok v žltom vrecúšku s červeným nápisom JUCK PULVER, IPCHING POWDER a s postavičkou škriabajúceho sa starého pána vyrobili v Nemecku. Žiačka školy si ho vraj už dávnejšie sama kúpila v Tescu na Kamennom námestí. Okrem neho tam vraj ponúkali aj tzv. kýchací prášok, z ktorého obeť, ktorej ho fúkli do tváre, mohla kýchať aj tri dni.
„Takýto výrobok jednoznačne nevyhovuje oficiálne platnej definícii Potravinového kódexu pre kozmetické prostriedky ani základnej definícii zákona o ochrane zdravia ľudí, kde sú definované kozmetické prostriedky. Asi ide o výrobok, ktorý možno označiť ako ‘výrobok prichádzajúci do styku s organizmom‘. Ale aký účel by mal plniť z pohľadu pozitívneho pôsobenia na organizmus človeka, nie je zrejmé,“ hovorí hygienička. Ako dodala, pokiaľ firma uvádza na trh výrobky, ktoré nie sú pokryté legislatívou v oblasti zdravotnej bezpečnosti potravín a kozmetických prostriedkov, porušuje zákon a z jej počínania je možné vyvodiť dôsledky v zmysle predpisov.
No firma, ktorá podľa informácie Eleny Kasiarovej zo spoločnosti Tesco tento sortiment ponúkala v prenajatých priestoroch obchodného domu, už stánok 1000 a 1 fór asi pred dvoma týždňami zrušila.
Helena Homolová z Ústredného inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie hovorí: „V prípade, že výrobok predstavuje akékoľvek nebezpečenstvo pre spotrebiteľa, urobíme opatrenia, aby sa ďalej nepredával. Ak firma už zatvorila prevádzku, poškodení spotrebitelia by sa mali obrátiť na príslušný okresný úrad, kde bolo sídlo tejto prevádzkarne, v tomto prípade na Okresný úrad Bratislava I. Ak by si podnikateľský subjekt neplnil ohlasovaciu povinnosť, je to vec polície.“ Polícia už vec začala prešetrovať na podnet riaditeľky školy.
JANA MARTINKOVÁ