
Najpozoruhodnejšou stredovekou pamiatkou je dnešná Pedagogická knižnica. V 13. a 14. storočí bývali v tejto budove cistercitky, neskôr patrila klariskám.
Pred mnohými stáročiami sa nazývala Mníšskou ulicou alebo aj Ulicou panien – podľa klarisiek, ktoré tu mali kláštor.
Na Klariskej bol svinský kút
Severný koniec ulice siahajúci až po staré hradbové múry, kde dnes vedú široké schody na Kapucínsku ulicu, volali Sauwinkel (svinský kút, smetisko), lebo sa tam povaľovalo množstvo odpadkov a špiny. V 16. storočí tu viedli cez mestské opevnenie najstaršie schody na Podhradie.
Zo stredovekých stavebných pamiatok sa v Klariskej ulici veľa nezachovalo; aj Korabinský spomína vo svojom opise Prešporka (vyšiel v roku 1780) iba dva domy, ktoré mali cvingre. Na rohu Baštovej ulice stál už spomenutý horný alebo parný kúpeľ.
Kláštor klarisiek zmenili na školu
Najpozoruhodnejším pozostatkom stredoveku je masívna budova, kde je dnes umiestnená Pedagogická knižnica. V 13. a 14. storočí bývali v tejto budove cistercitky, neskôr patrila klariskám, ktoré sem umiestnil kráľ Ondrej III. Do Prešporka prišli v roku 1279 a čoskoro si získali veľkú úctu. Začiatkom 16. storočia kláštor vyhorel, ale vďaka štedrosti kráľa Ladislava aj miestnych občanov sa ho podarilo obnoviť.
Istý čas bývali v kláštore aj dominikánky, v prvej polovici 17. storočia však vymreli. Keď cisár Jozef v roku 1782 rád zrušil, prestavali budovu na školské účely. V roku 1784 sa Právnická akadémia presťahovala z Trnavy do starého kláštora. O dva roky neskoršie tu umiestnili aj gymnázium, ktoré v auguste 1802 spravovali benediktínski mnísi. Napokon sem nasťahovali Kráľovské maďarské gymnázium.
Každá strana ulice sa volala inak
Na dolnom konci Klariskej leží Farská ulica, ktorá dostala meno podľa mestskej fary na Kapitulskej ulici; nájdeme ju v poslednom dome na ľavej strane uličky. Aj túto ulicu volali kedysi Mníšskou ulicou alebo Ulicou panien, lebo ležala na pozemku klarisiek, od Klariskej ulice sa však líšila v tom, že ju na pravej strane volali Farskou ulicou a na ľavej Ulicou panien.
Podjazd, ktorý spája Klariskú ulicu s Ventúrskou, sa kedysi volal podľa budovy snemu, popod ktorú vedie Kammergasse (Komorská ulica).
(Nabudúce Ventúrska a Prepoštská ulica)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky:
Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo
vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC