
Anna Javorková a Marián Geišberg v Ibsenovej dráme Rosmersholm. FOTO – JANA NEMČOKOVÁ
Rosmersholm je hra z posledného obdobia tvorby severského dramatika Henrika Ibsena. Jej hlavnou hrdinkou je opäť žena, ktorá je silnejšia než muži v jej okolí. Nenápadne ich ovplyvňuje a manipuluje nimi. Bez toho, aby si to sami uvedomovali, mení ich zásadné životné názory a postoje, dokonca dokáže priviesť až k samovražde. To je, samozrejme, iba jedna línia mnohovrstevného príbehu o mravných problémoch, ktoré trápili dramatika na konci 19. storočia, no nie sú vyriešené ani v súčasnosti.
Hoci dráma je vysoko cenená aj v rámci samotnej Ibsenovej tvorby, zďaleka nepatrí k tým najhrávanejším, ako povedzme Nora či Pani z mora. Aj na javisko SND sa vracia po viac ako šesťdesiatich rokoch, vtedy ju inscenoval ešte Ján Jamnický. Režiséri po nej neradi siahajú možno aj preto, lebo v pôvodnej verzii trvá viac než štyri hodiny. V Divadle P. O. Hviezdoslava je však text zhutnený do dvoch hodín.
„Hra je z konca 19. storočia, keď sa život na javisku takmer stotožňoval s reálnym životom. Ľudia boli fascinovaní plynutím času, ktorý mal absolútne reálne parametre, bolo to vtedy šokujúce a objavné. Pohľad na realizmus sa však už zmenil. Navyše, v dnešnom uponáhľanom svete, v čase filmového a televízneho strihu, by takýto inscenačný prístup nefungoval,“ hovoria na margo dĺžky predstavenia tvorcovia inscenácie. Vladimír Strnisko videl Rosmersholm inscenovaný aj v pôvodnej dĺžke. Bola to viedenská inscenácia Petra Zadeka, kde bol dodržaný čas aj autorské poznámky, a predstavenie trvalo tri a pol hodiny. Napriek tomu, že sa stalo rakúskou inscenáciou roka a hrali v ňom veľké herecké osobnosti, on ho nepovažoval za najšťastnejšie. „Bolo to veľmi statické. Vety vyslovované tak, ako hovorili naši prarodičia, boli síce prerozprávané krásnym jazykom, lenže úžasný básnický text bol zrazu v popisnom realizme utopený.“
Aj predstaviteľka hlavnej roly Anna Javorková považuje režijnú koncepciu, keď herci dlhé minúty len sedia a pijú kávu ako pri reálnych salónnych rozhovoroch, za trápenie hercov. Veď aj v skrátenej verzii je táto hra herecky mimoriadne náročná. Aj preto, lebo ide o široké témy, kde musí herec na malom priestore bez veľkých gest a emócii vyjadriť mnoho akcií, situácií, postojov, poryvov duše.
Vladimír Strnisko naposledy režíroval v SND iného severského autora – Bergmana. Scény z manželského života pripravil takmer s totožným tímom ako Rosmersholm. Je to vraj preto, že sa rád pri práci obklopuje ľuďmi, o ktorých vie, čo od nich môže očakávať. Hlavnú ženskú rolu teda stvárňuje Anna Javorková, jej partnermi sú Marián Geišberg, Jozef Vajda, Stano Dančiak a Richard Stanke, autorkou kostýmov je Simona Vachálková a scénu navrhol Pavol Andraško. Premiéra je dnes o 19.00 v Divadle P. O. Hviezdoslava. (bd)