a rastlín (CITES).
S poslaním konvencie, ktorej predmetom záujmu je v súčasnosti asi 5-tisíc druhov živočíchov a 25-tisíc druhov rastlín, sa verejnosť bude môcť oboznámiť na výstave v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží. Vernisáž výstavy s názvom Kupujete si ich život? sa uskutoční dnes o 15. hodine.
Dohovor predovšetkým obmedzuje obchod s jedincami ohrozených druhov nadobudnutých vo voľnej prírode a kontroluje obchod s jedincami odchovanými v ľudskej opatere alebo vypestovanými v kultúre. Podpísaný bol vo Washingtone 3. marca 1973 a vstúpil do platnosti 1. júla 1975. Doteraz k nemu pristúpilo 160 krajín vrátane Slovenskej republiky.
Pre aplikovanie konvencie musí každý členský štát prijať legislatívu zabezpečujúcu plnenie jeho ustanovení. Do konca júna 2002 túto problematiku upravoval na Slovensku zákon o ochrane prírody a krajiny. Minulý rok však parlament prijal nový zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2002.
Výstava potrvá do konca mája. Začína sa ňou séria aktivít určených pre širokú verejnosť v rámci projektu, ktorý MŽP pripravilo spolu s dánskym rezortom životného prostredia. Táto krajina má totiž dlhoročné skúsenosti z tejto oblasti. Jej odborníci budú školiť pracovníkov colných orgánov a Policajného zboru SR. Uskutoční sa aj informačné stretnutie pre cestovné kancelárie, ktoré organizujú poľovačky. (tasr)