časti, architektmi a investormi.
Podujatie zorganizovalo Voľné združenie bratislavských ochranárskych a občianskych organizácií a občianska iniciatíva Obnovme Podhradie! Sála bola preplnená.
Vzniknutá diskusia ukázala, že Bratislave chýba celistvejšia vízia mesta, platný územný plán. A taktiež, že „laici“ majú veľmi jasnú predstavu o tom, v akom prostredí chcú žiť. Obyvatelia mesta totiž dávajú prednosť historickej podobe podhradia, vhodne prispôsobenej moderným funkciám. Niet vraj ani dôvodu brániť sa replikám historických budov, ktoré by v centre mesta vôbec nevadili.
Výsledky nedávnej architektonickej súťaže vypísanej investorom prítomní jednoznačne odmietli. Navrhnuté budovy klasifikovali ako „sklenené škatule“, ktoré do podhradia vôbec nepatria. Kritizovali tiež mesto, že predalo pozemky skôr, ako vedelo, čo sa na nich bude stavať. „Veríme, že súčasné vedenie radnice a mestskí poslanci napravia fatálnu chybu z minulého volebného obdobia, keď mesto predalo najcennejšie pozemky investorom bez presného určenia, čo na nich má stáť,“ povedal Matej Vagač, koordinátor občianskej iniciatívy Obnovme Podhradie!
Na vypočutí zástupca investora Avant Juraj Dobrocký vyjadril záujem o pokračovanie diskusie s verejnosťou. Povedal, že Avant chce vychádzať z pôvodného urbanistického riešenia podhradia, pretože je danému priestoru najbližšie. „To dáva reálnu nádej, že napokon sa podarí obnoviť podhradie v podobe široko akceptovanej obyvateľmi aj návštevníkmi Bratislavy. Naše organizácie pre to urobia maximum,“ dodal Mikuláš Huba, predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný život.
K budúcej podobe podhradia sa dá ešte stále vyjadriť prostredníctvom anketových lístkov Voľného združenia bratislavských ochranárskych a občianskych organizácií alebo na webovej stránke občianskej iniciatívy www.bapodhradie.sk . Podľa prísľubu primátora magistrát pripomienky občanov zohľadní a tie, ktoré akceptuje, zapracuje do návrhu zadania pre územný plán zóny podhradia. (r, mi)