
Takzvaný palatínsky dom. Kedysi za hlbokým klenutým podjazdom – dnes zrúcaným – čakalo návštevníka priestranné nádvorie a obrovský, najzdravší strom v Bratislave. Teraz vidíme len zrúcaniny, ktoré tu zostali po stavebnom zásahu v roku 1985. Koncom 15. storočia vlastnila tento zámok rodina Thurzovcov, neskôr ríšsky palatín Mikuláš Esterházy.

V starej budove niekdajšej Kráľovskej právnickej akadémie je dnes umiestnená Teologická fakulta Univerzity Komenského.
Oproti zadnému vchodu do Dómu leží Úzka, dnes slepá ulica, ktorú ani miestni obyvatelia veľmi nepoznajú. Je to pozostatok niekdajšieho cvingra, ktorý obkolesoval mesto pozdĺž vnútorného hradbového múru. V uličke dosiaľ vidieť v hradbách kamenné podpery niekdajšej chodby. V 15. storočí tu stála bašta Ungarfeind (Nová bašta) a na konci uličky približne na úrovni schodov Prepoštskej ulice bašta Luginsland.
Ulička pre duchovenstvo
Za Dómom leží malá tichá Kapitulská ulica, ktorá spája ulicu Na vŕšku so severnou časťou Rudnayovho námestia. V 15. storočí stáli v úzkej uličke iba nízke domy s oplotenými záhradami. Vtedy ju nazývali Pfaffengasse (Kňazská ulica), lebo v nej bývalo výlučne duchovenstvo. Na západnej strane ulice vo väčšine záhrad ešte vidieť zvyšky starých mestských hradieb.
Najzaujímavejší a najstarší dom, ktorý mnohí považujú za najstaršiu stavebnú pamiatku v meste, je takzvaný malý prepoštský dom. Jeho vznik určite siaha do hlbokého stredoveku. Po jeho uličnej fasáde i po stene obrátenej do dvora sa vinie oblúkový vlys. Naľavo od brány je ranogotický lomený oblúk.
Prekvapenie na Kapitulskej
V susedstve (č. 5) stojí takzvaný palatínsky dom s masívnymi, od staroby očernetými múrmi. Hlavné priečelie bolo jedno poschodie vysoké s veľkými plochami stien a malými okienkami, k nemu sa pripájal nový trakt s dvoma poschodiami.
Za hlbokým klenutým podjazdom, čakalo kedysi návštevníka veľké prekvapenie: priestranné nádvorie so zvetranou kamennou dlažbou. Teraz vidíme len zrúcaniny, ktoré tu zostali po stavebnom zásahu v roku 1985. (Text oproti pôvodnému redakčne upravený.)
Koncom 15. storočia vlastnila tento zámok rodina Thurzovcov, neskôr ríšsky palatín Mikuláš Esterházy. V jeho nádherných dvoranách viackrát koncertoval aj majster Joseph Haydn, dvorný kapelník kniežaťa Esterházyho v Eisenstadte. V roku 1766 ubytovali v tomto dome na prechodný čas uhorského miestodržiteľa Alberta, vojvodu sasko-tešínskeho, kým neukončia prestavbu Hradu. Na krásnom kamennom portáli je dátum 1658, teda postavil ho palatínov syn, knieža Pavol Esterházy. Stredoveká sedlová strecha padla 26. júna 1809 za obeť francúzskym zápalným bombám.
Ďalšou pozoruhodnou budovou na tejto ulici je prepoštský dom. Spomína sa už v roku 1311. Dosiaľ zachovaný komplex budov pochádza z roku 1776. Viackrát sa tu zdržiavali kráľovskí hostia, naposledy 27. apríla 1886 kráľovná Alžbeta s dcérami, veľkovojvodkyňou Gizelou a Valériou.
Teologická fakulta
V starej budove niekdajšej Kráľovskej právnickej akadémie je dnes umiestnená Teologická fakulta Univerzity Komenského. Dom kúpil svojho času Peter Pázmaň a v roku 1626 tu založil jezuitské kolégium. V rokoch 1627 – 1714 sa v budove nachádzalo jezuitské gymnázium. Prvým rektorom bol slávny uhorský kazateľ Juraj Káldi, ktorý tu zomrel 30. októbra 1634 na choleru.
(Nabudúce Klariská ulica)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky:
Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL