Príjemné počasie „prinútilo“ všetkých, ktorí obľubujú cykloturistiku, oprášiť svoje bicykle o čosi skôr ako po iné roky. Vyhľadávaným miestom Bratislavčanov ostávajú hrádze na oboch brehoch Dunaja, menej cyklistov si vyberie les v okolí mesta. Podľa nového zákona o ochrane prírody (je v platnosti od 1. februára ) musí v lese každý cykloturista rátať s novými pravidlami. Doteraz pohyb cyklistov nebol výraznejšie obmedzený. Podľa nového zákona cyklista nemôže chodiť po turistických chodníkoch (ak na nich nie je vyznačená cyklotrasa) a po voľnom teréne.
Čo sa môže a čo už nie
V prípade Bratislavčanov sa zákon týka pohybu v chránených krajinných oblastiach Malé Karpaty, Záhorie a Dunajské luhy.
„Cyklista nemusí využívať len vyznačené cyklotrasy. V druhom stupni ochrany (územia chránených krajinných oblastí a ochranné pásma národných parkov) platí, že cyklista môže chodiť po ceste, miestnej alebo účelovej komunikácii (to sú napr. lesné cesty a zvážnice) a po vyznačenej cyklotrase. Tá môže byť vyznačená aj po turistickom chodníku či poľnej ceste,“ vysvetľuje Anna Jusková, riaditeľka odboru ochrany prírody a krajiny.
Ak cyklista poruší zákon, hrozí mu pokarhanie alebo pokuta do 10-tisíc korún.
Zákon zmenil aj podmienky na získanie povolenia na športové podujatia. Na zorganizovanie športového (teda aj cyklistického) podujatia na chránenom území musí dať súhlas odbor životného prostredia okresného úradu. K žiadosti treba priložiť kolok (2000 Sk) a súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých sa má súťažiť. Okresný úrad potom bude pýtať súhlasné stanovisko aj od správy príslušnej chránenej krajinnej oblasti.
Brzdenie vraj spôsobuje eróziu
Z ekologického hľadiska by sa na území chránenej krajinnej oblasti malo chodiť iba pešo. Brzdenie na horských bicykloch totiž môže spustiť eróziu, ktorá vedie k ďalšiemu poškodzovaniu. V lesoch v okolí Bratislavy však ľahko narazíte na široké a hrôzostrašne vyzerajúce brázdy po lesných mechanizmoch. Cyklisti si právom kladú otázku, či lesné stroje nie sú väčším spúšťačom erózie ako bicykle.
„Ak stretnete lesný mechanizmus pri nakladaní dreva v lese, nekoná v rozpore so zákazom vjazdu. Ak však hrozí ničenie prírody, odbor životného prostredia mu môže po upozornení obmedziť alebo zakázať akúkoľvek činnosť,“ dodáva Anna Jusková.
V chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty má dodržiavanie zákona na starosti spolu s tromi profesionálnymi strážcami viac ako osemdesiat dobrovoľníkov. Aj vďaka nemu majú veľké právomoci zasiahnuť proti „adrenalínovým vandalom“, ktorí sa v lesoch pohybujú v džípoch a na motocykloch.
Pripravili KAROL SVOZIL a PROKOP SLOVÁČEK