4. apríl– V roku 1749 sa narodil Štefan Lumnitzer, botanik, lekár. Od roku 1777 pôsobil v Bratislave ako praktický lekár. Do praxe zavádzal aj Jennerovu metódu očkovania proti kiahňam. Venoval sa aj botanike a za monografickú prácu Bratislavská kvetena dostal od panovníka Leopolda II. zlatú medailu. Zomrel 11. 1. 1806 v Bratislave.
– Zvyk dekorovať predstaviteľa Bratislavy zaviedli v 30-tych rokoch 20. storočia. Novú primátorskú reťaz (ktorá sa používa aj v súčasnosti) prevzal vtedajší primátor Ladislav Martinák 4. apríla 1970.
Primátorská reťaz sa skladá z ústredného znaku (erb mesta), spojoznaku, jedného medzičlánku s textom a zo 14 medailónov spojených do jednej reťaze.
– Pripomíname si 58. výročie oslobodenia hlavného mesta Slovenska Bratislavy spod nemeckej fašistickej okupácie. Koncom marca v roku 1945 mesto vo veľkej miere opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia vojnovej Slovenskej republiky spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr ušla do Rakúska. V prvých aprílových dňoch sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu.
Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili Most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde bol neskôr Červenou armádou postavený súčasný Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov.
Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. Posledné zvyšky bojových šarvátok definitívne utíchli 4. apríla v roku 1945 vo večerných hodinách.
V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas nich zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.
(tasr, koči)