S jarným obdobím súvisí aj bohatá zrážková činnosť a hroziace povodne. Či je Bratislava dostatočne chránená pred sto- alebo tisícročnou vodou, spýtali sme sa Miroslava Lišku, predsedu Slovenského priehradného výboru. „V prípade mimoriadnych prietokov na Dunaji mesto nie je chránené ani pred storočnou vodou. Ohrozené sú nižšie položené časti mesta a oblasť Devína a Devínskej Novej Vsi. Ochrana Bratislavy sa zlepšila – najmä po napriamení oblúka Dunaja pod Bratislavou v osemdesiatych rokoch,“ povedal Liška.
Oblúk bol strmý a spôsoboval vzdutie hladiny. V zimnom období sa v ňom zachytávali ľady a spôsobovalo to zimné povodne. „Situácia sa zlepšila aj s vodnou nádržou Gabčíkovo, pretože môžeme znižovať hladinu rieky. Vzime, keď sa utvorí ľadochod, môžeme ho ovplyvňovať,“ dodal Liška. Napriek tomu je Bratislava stále ohrozená povodňou.
Podľa Lišku by radikálnym riešením bolo vytvorenie obtoku poza Petržalku. Ten by na niektorých miestach vytváral prirodzenú hranicu s Rakúskom. Riešenie obtokom je nákladné. Ak by sa to malo robiť len pre ochranu mesta, bolo by to príliš drahé. „Je tu ale možnosť riešenia obtoku v súvislosti s energetickým využitím úseku nad Gabčíkovom, ten sa však týka aj Rakúska, takže by aj rakúska strana musela prejaviť o využitie záujem,“ povedal Branislav Liška. V prípade realizácie tohto riešenia by už Bratislavčania pri zvyšovaní hladiny Dunaja nemuseli s obavou sledovať každý pribudnutý „deciliter“.
Ako povedala Ľudmila Štetinová z odštepného závodu Povodie Dunaja, jedným z reálnych blízkych opatrení pre zabezpečenie ochrany mesta pred tisícročnou vodou bude zvyšovanie Viedenskej cesty. Realizovať by sa malo v priebehu budúceho roka.