
Pohľad do južnej lode Dómu, kde neďaleko Donnerovej sochy sv. Martina nedávno odkryli hrobku z konca 17. storočia.
Na južnej strane vŕšku, na ktorom stojí Dóm, sa kedysi rozprestieral cintorín s kaplnkami.
Dómske, dnes Rudnayovo námestie, sa rozkladá tesne vedľa niekdajšej Vydrickej brány. Dóm, ktorý dominuje celému námestiu, stojí na vŕšku. Na jeho južnom svahu sa kedysi rozprestieral cintorín s kaplnkami. Dóm nestál celkom voľne, jeho veža siahala až po staré mestské hradby. Preto istý starý historik tvrdil, že prešporský Dóm je taký veľký, že sa nesprace do mesta.
Zadnú časť námestia oddeľovala od Kapitulskej ulice brána, takisto priestor pred Dómom, ktorý ľud volal jednoducho Dombergl (Dómsky vŕšok).
Kedy Dóm vznikol, nevieme
Dóm sv. Martina patrí k najstarším a najpozoruhodnejším gotickým stavebným pamiatkam v meste. Čas jeho vzniku presne nepoznáme, ale dá sa predpokladať, že so stavbou sa začalo okolo roku 1221. Boží stánok pravdepodobne vznikol z najstaršieho prepošstva, založeného v 9. storočí zároveň s nitrianskym. Pápež Inocent už v roku 1204 vydal povolenie presťahovať Chrám sv. Salvátora z Hradu do mesta a predpokladá sa, že z neho vznikol Dóm. Faktom je, že kostol spolu s kapitulským archívom vyhorel už v roku 1271, keď český kráľ Otakar dobýjal Prešporok. Po tejto prvej stavbe sa dosiaľ nenašla nijaká stopa.
Vyskytla sa aj domnienka, že na tomto mieste stál už pred rokom 1221 iný kostol, inak by totiž bolo dosť ťažko vysvetliť, prečo je kostol zasvätený sv. Martinovi, hoci sem preložili Chrám sv. Salvátora. V tomto Dóme korunovali v rokoch 1563 – 1830 uhorských kráľov.
Pri Dóme bol cintorín
Na starom cintoríne pred južnou stranou Dómu stálo viacero kaplniek, okrem iných aj kaplnka sv. Ondreja, postavená v rokoch 1320 – 1330. Tu sa nachádzal aj karner, kostnica s oltárom, pred ktorým sa odbavovali zádušné omše.
O starom cintoríne vieme iba toľko, že arcibiskup Tomáš z Ostrihomu podľa listiny z roku 1514 dal návštevníkom kaplnky sv. Egydia, ktorá stála na cintoríne, rozhrešenie na štyridsať dní, ďalej že múr cintorína nanovo postavili v rokoch 1547 – 1548.
Tento cintorín, najstarší v meste, sa zachoval až do roku 1778. Keď pred mnohými desaťročiami regulovali námestie, našlo sa ešte mnoho hrobov a hrobiek, časť pomníkov z nich zamurovali do steny Dómu. (Pri momentálne prebiehajúcom archeologickom výskume bola objavená hrobka z konca 17. storočia pri južnej lodi Dómu. Pochovaní v nej boli členovia významnej rodiny prešporského richtára Krištofa Spindlera – pozn. red.)
Pri kostole sa už v 15. storočí nachádzala škola, ktorá sa tešila takej dobrej povesti, že na vysviacku novej školskej budovy v roku 1550 pricestovali dokonca aj profesori z Viedne, aby si školu prehliadli.
(Nabudúce Úzka a Kapitulská ulica.)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.
FOTO SME – PAVOL MAJER
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC