
Bocian čierny je na rozdiel od bieleho, ktorý hniezdi v blízkosti človeka – na dedinách a na komínoch – oveľa citlivejší na ruch. Keďže nemá rád vyrušovanie, hniezdi pri skrytých lesných mokradiach a potôčikoch. Typické je zahniezdenie na starých mohutných duboch. FOTO SME – PAVOL MAJER
Už tretí tábor zameraný na ochranu bociana čierneho zorganizovalo bratislavské regionálne ochranárske združenie spolu so Spoločnosťou pre ochranu vtáctva. Jarný tábor na Záhorí trval štyri dni a zúčastnilo sa ho 25 ľudí. Okrem ochranárov to boli najmä študenti Prírodovedeckej fakulty UK.
„Bocian čierny je na rozdiel od bieleho, ktorý hniezdi v blízkosti človeka – na dedinách a na komínoch – oveľa citlivejší na ruch. Preto mapujeme už existujúce hniezda, do ktorých sa vtáky vracajú a upozorňujeme lesníkov, aby sa tam v čase hniezdenia nevykonávali lesnícke práce,“ hovorí študent environmentalistiky Ján Dobšovič z bratislavskej organizácie SOVS. Inak sa bocian nezahniezdi a nemá potomstvo. Keďže nemá rád vyrušovanie, hniezdi pri skrytých lesných mokradiach a potôčikoch. Typické je zahniezdenie na starých mohutných duboch.
„Pri mapovaní počas tábora sme našli sedem hniezd – štyri sme už poznali a tri sme objavili,“ dodáva Dobšovič. Bocian je okrem vyrušovania a ubúdania starých lesov ohrozovaný aj holorubmi. Potrebuje súvislý les, takže ochranári sa snažia zabrániť holorubom v blízkosti hniezd. Pracovali aj na obnove mokradí v ich blízkosti. Na Záhorí dohľadali jedenásť párov bocianov čiernych.
U bociana je typické, že páry spolu ostávajú po celý život. Tento vták je zaradený do červeného zoznamu ohrozených živočíchov. K nám prilieta práve v týchto dňoch a hniezdiť začne asi o mesiac.
„Ja som vtáčkarstvu definitívne podľahol po tom, ako som sa zúčastnil akcie na ochranu netopierov,“ spomína Dobšovič. Ornitológia dnes podľa neho nie je len pozorovanie a ochrana vtáctva, ale aj snaha o zachovanie podmienok pre život a prežitie jednotlivých vtáčích druhov.
Súčasťou pobytu v tábore bol aj kurz poznávania jarného spevu vtákov. „Po ceste v lese počúvame a vysvetľujeme, podľa čoho sa dá rozoznať ten-ktorý druh. V tomto období počuť najmä pinky, sýkorky, brhlíky, ale počul som tu už aj krkavca či ďatľa,“ povedal Dobšovič.