
Originál Ganymeda z fontány pred Slovenským národným divadlom ešte v januári takto ležal v záhrade. Na prvej snímke je prikrytý plachtou z plastu, na druhej vidieť Ganymeda uloženého na koberčeku. Dnes je na tomto mieste kopa štrku. Pôvodné originálne Tilgnerovo dielo sa nachádza vo Viedni. Dobový originál, ktorý mestu v roku 1888 darovala Prvá bratislavská sporiteľňa, odliali v Budapešti podľa Tilgnerových sadrových modelov. FOTO SME – PAVOL MAJER
Koncom januára sme upozornili na to, že v minulom roku slávnostne odhalená zreštaurovaná Ganymedova fontána pred Slovenským národným divadlom, ktorá je dielom bratislavského rodáka, sochára Viktora Tilgnera, je len kópiou pôvodného originálu.
V čase písania nášho článku sa nemohlo nájsť záväzné nariadenie, ktoré by výmenu originálu plastiky za kópiu dovoľovalo. Jediným dokumentom, ktorý sa vtedy našiel, bolo interné stanovisko pamiatkarov z mestského ústavu ochrany pamiatok. To odporúčalo vrátiť originál plastiky na fontánu.
V tom čase však ani oni, ani členovia Komory reštaurátorov nevedeli, kde vlastne originál Ganymeda je. My sme ho našli uložený v istej záhrade – na koberčeku, prikrytý igelitom. O obnovu fontány sa starala mestská organizácia Paming, po metodickej stránke ju zabezpečovali pracovníci mestského ústavu ochrany pamiatok. Výroba kópií všetkých plastík fontány vrátane Ganymeda stála 460-tisíc korún. Celkové náklady na reštaurovanie fontány boli 1 387 000 korún. Okrem 440-tisíc korún, ktoré poskytol sponzor, náklady zaplatilo mesto.
Hľadané záväzné stanovisko zo dňa 16. marca 1994 našiel v archíve riaditeľ krajského pamiatkového úradu Marian Havlík. Uvádza sa v ňom: „Po obnovení kovové časti (teda aj hlavnú Ganymedovu sochu z bronzu – pozn. red.) požadujeme vrátiť späť na pôvodné miesto a nenahrádzať ich kópiami, nakoľko ich stav nie je havarijný a prvoradým záujmom by malo byť prezentovať autentické dielo.“
„Z nájdeného záväzného nariadenia jasne vyplýva, že originál bol nahradený kópiou svojvoľne,“ povedal nám pred časom Havlík.
Po nájdení nariadenia zvolal Havlík ústne pojednávanie vo veci zákonnosti reštaurovania fontány, teda nahradenia originálov epoxidovými kópiami. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia Pamingu a mesta.
Viceprimátor Štefan Holčík uviedol, že demonotované plastiky sú naďalej pripravené na reštaurovanie. Za nedorozumenie považuje, že doteraz vykonané práce sú chápané ako ukončený reštaurátorský proces. Vraj osadené kópie sú „náhradné“, kým mesto nenájde peniaze na rekonštrukciu.
Ak by to bola pravda, otázkou zostáva, prečo v takom prípade investor nepožiadal o povolenie umiestniť dočasne na fontánu kópie a prečo o tom krajský pamiatkový úrad neinformoval.
Existuje ale dôkaz, že Paming chcel nahradiť originál sochy kópiou ešte skôr, ako bolo v tejto veci vydané spomínané záväzné nariadenie, ktoré vraj v Pamingu stratili.
Je ním zmluva, uzatvorená s agentúrou ROPO Rybárik. Paming si u agentúry 21. mája 1993 objednal vyhotovenie epoxidových kópií drobných bronzových zvieratiek a ich inštalovanie na misu fontány. Potom, 10. októbra, objednal kompletné reštaurovanie kamenných a bronzových častí Ganymedovej fontány. Ale už 2. novembra toho istého roka bola uzatvorená zmluva, v ktorej si Paming okrem iného objednáva u Rybárika kópiu ústrednej plastiky Ganymeda. Teda štyri a pol mesiaca predtým, než bolo vo veci reštaurovania Ganymedovej fontány vydané záväzné stanovisko!
Agentúra vyrobila kópie
Agentúra ROPO Rybárik priebežne deväť rokov pracovala na Ganymedovej fontáne podľa zmlúv. Obnovila kamenné teleso fontány, vyhotovila všetky spomínané kópie aj spevnené odliatky Ganymeda. Potom Paming zrazu 13. septembra 2002 ukončil zmluvný vzťah. Preto agentúra kópiu originálu Ganymedovej sochy nestihla dokončiť. Odliatky len spojili, spoje retušovali a čiastočne napatinovali na bronz. Aj odliatky chlapcov s rybami boli pripravené na záverečnú patinu.
„Bol to pre nás naozaj piatok trinásteho. Prišli s nákladným autom a na základe zrušenia zmluvy nám odviezli originály sôch,“ povedal Jaroslav Rybárik. Vraj preto, lebo nedodržali termín. Kópiu Ganymeda mali odovzdať do dátumu, ktorý stanovil sponzor – do 17. septembra 2002, čo sa už nedalo stihnúť. „Keď neboli dodržané podmienky zmluvy – nebol otvorený akreditív, tak nemohol byť dodržaný ani termín,“ dodal Rybárik. Navyše prácu nechceli odovzdať nedokončenú.
Keď sme v agentúre prezerali doklady o odvezení originálov Pamingom, nenašli sme ten najdôležitejší – že si Paming odváža originál Ganymedovej plastiky. Rybárikovci si to až do daného okamihu nevšimli. Dnes už doklad majú.
Záhrada vraj soche neuškodila
Originály i kópie boli teda z Rybárikovho ateliéru odvezené. Originály plastík zvieratiek a štyroch chlapcov putovali do ateliéru Andreja Baníka, absolventa priemysleného dizajnu na VŠVU. Ganymedes putoval do jeho záhrady, hoci Paming tvrdil, že sa postará o uskladnenie v múzejných podmienkach.
„Ten Ganymed bol 120 rokov pred divadlom, a nikdy nebol prikrytý,“ hovorí o skladovaní sochy v záhrade viceprimátor Štefan Holčík.
„Potom bol zložený v záhrade u sochára aj s ostatnými plastikami preto, lebo z nich robil negatívy, z ktorých sa urobili kópie. Tak ako tam Ganymed ležal, bol tam dočasne zložený, lebo sa z neho robila kópia. (Ako sme však už informovali, kópie vyhotovili vo firme ROPO Rybárik – pozn. red.) Ležal v záhrade preto, lebo sa nezmestil do ateliéru. A aj keby bol neprikrytý, tak by sa mu nič nestalo. Ochranná prikrývka sa vlastne porušila kvôli vašim novinárom, lebo ste ho chceli fotografovať. Originál bude umiestnený v mestskom múzeu alebo v mestskej galérii, čo sa už dnes robí. Keď bude mať mesto peniaze, originál sa vráti späť na fontánu.“
Čo sa týka oprávnenosti Andreja Baníka reštaurovať Ganymedovu plastiku, na ústnom pojednávaní riaditeľ krajského pamiatkového úradu upozornil, že Baník nie je členom Komory reštaurátorov a v ďalšej fáze nesmie byť podľa pamiatkového zákona a zákona o Komore reštaurátorov hlavným dodávateľom reštaurátorských prác, hoci vo fáze realizácie povrchovej úpravy a osadenia epoxidových kópií nedošlo k porušeniu zákona o ochrane pamiatkového fondu.
S reštaurovaním Ganymedovej fontány okresný úrad súhlasil tiež za podmienky, že práce vykoná oprávnený reštaurátor – s udelenou špecializáciou v oblasti reštaurovania kovových plastík a kovových prvkov architektúry.
Vytvorili ilúziu
Pracovníci mestského ústavu ochrany pamiatok naďalej trvajú na tom, aby sa v zmysle pôvodného stanoviska originál Ganymedovej plastiky vrátil na pôvodné miesto.
Osud originálu trápi aj reštaurátorov. Predseda predstavenstva Komory reštaurátorov Jozef Dorica a podpredseda Bedrich Hoffstädter chceli, aby bronz reštaurovala oprávnená osoba v súlade so zákonom.
„Sme toho názoru, že je potrebné reštaurovať originály plastík a inštalovať ich na pôvodné miesto namiesto dočasných odliatkov.“
Nahradením pôvodných plastík odliatkami bol podľa nich znehodnotený celkový umelecko-historický výraz originálu jednej z najvýznamnejších a najexponovanejších pamiatok v historickom centre mesta. „Je symptomatické, že spomínaná reštaurátorská realizácia bola vykonaná bez posúdenia reštaurátorskou komisiou, poradným orgánom generálnej riaditeľky pamiatkového úradu. Navyše, finančné prostriedky neboli využité na obnovu pamiatky, ale na vytvorenie ilúzie, že pamiatka bola obnovená,“ dodáva Hoffstädter.