
Výstava prác študentov na tému architektonickej revitalizácie Petržalky sa začala v Technopole v priestoroch Internet Cafe a potrvá do 3. apríla. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Študenti katedry urbanisticko-architektonických súborov Fakulty architektúry STU vystavujú návrhy, ktoré by mali zmeniť Petržalku z ubytovacej rezervácie na živé mesto.“ Robíme tieto ateliérové návrhy na petržalskú tému už tretí rok. Je to zaujímavý priestor - jedno z najväčších sídlisk v Európe. Jeho problémom je monofunkčnosť,“ vysvetľuje Filip Trnkus, vedúci katedry. Cieľom návrhov bolo, aby sa zmenila z rezervácie na bývanie a nocľahárne na fungujúce mesto, ktoré poskytuje možnosti na oddych, športovanie, zábavu, kultúru, ale napríklad aj pracovné príležitosti.
Jedna z prác sa zaoberala aj jazerom Draždiak a jeho okolím. V lete sem chodí väčšina Petržalčanov. „Prvým problémom Draždiaka je vysoké napätie, ktoré vedie rovno ponad jazero. Náš návrh sa odvíjal od myšlienky navrhovaného metra a jeho zastávky pri Draždiaku. Tá mala byť prepojená z jednej strany nadúrovňovými lávkami s areálom jazera a z druhej s bytovkami. Navrhli sme v južnej časti vytvorenie športovo-rekreačnej oblasti a v severnej časti kultúrno-spoločenský areál.“
Myslíte, že návrh má šancu aj na realizáciu? - spýtali sme sa autorov Jozefa Bátora a Márie Richterovej. „Asi nie,“ zasmial sa Bátor. „Dnes je otázne už aj to, či bude v Petržalke niekedy metro,“ dodal.
Martin Kuttner a Braňo Bolčo sa v návrhu dotkli areálu za Draždiakom. Ich návrh včlenil do lokality centrum služieb a administratívy. „V Petržalke chýba verejný život a zároveň aj pracovné príležitosti. Centrum by podporilo práve tieto funkcie v lokalite,“ hovorí Braňo Bolčo. „Pritom sme nechceli riešiť okraje Petržalky, kde sa teraz koncentrujú budovy bánk a nákupné mestečká, ale jej centrum,“ dodal. Výstava študentských návrhov potrvá do 3. apríla.
JANA PARKROVÁ