
Plastiky na štíte vytvoril brat slávneho prešporského sochára Františka Xavera Messerschmidta; predstavujú alegorické postavy vedy, lásky k vlasti, umenia vládnuť a teológie.
Keď v 16. storočí preložili krámy a pulty na trhovisko, pravdepodobne sa tu obchodovalo s obilím, lebo odvtedy sa námestie v starých listinách nazýva Obilný trh. Istý čas tu bol aj starinársky trh, podľa ktorého námestie volali Starinárskym trhom, až napokon dostalo meno podľa krásnej barokovej sochy sv. Jána Nepomuckého, ktorá dlho stála za radnicou - Námestie sv. Jána.
V rokoch 1879 - 1919 nieslo meno prímasa Jozefa Batthyánya, ktorý dal postaviť Primaciálny palác. Po prevrate dostalo svoje dnešné meno.
Nádherný Primaciálny palác dal v roku 1781 podľa plánov dvorného staviteľa Melchiora Hefeleho postaviť vtedajší kardinál arcibiskup knieža Jozef Batthyány na mieste starého paláca. Plastiky na štíte vytvoril brat slávneho prešporského sochára Františka Xavera Messerschmidta; predstavujú alegorické postavy vedy, lásky k vlasti, umenia vládnuť a teológie.
Skvostné mramorové schodisko vedie k Zrkadlovej sieni, okolo ktorej sa vinie galéria, spočívajúca na 16 stĺpoch. Táto sieň bola dejiskom mnohých významných politických udalostí. Tu bol 26. decembra 1805 podpísaný Bratislavský mier, v tejto sieni potvrdil Ferdinand V. zákony uhorského snemu o slobode z roku 1848 a tu uzavrel kráľ aj posledné zasadanie uhorského snemu, ktoré sa konalo za múrmi Prešporka. V malej miestnosti na prvom poschodí sídlil od 31. mája 1849 generál Haynau, tam vynášal rozsudky smrti.

Primaciálne námestie je jedno z najstarších námestí v Bratislave. V 14. storočí tu boli mäsiarske stánky, v 16. storočí trh s obilím. V rokoch 1879 - 1919 nieslo meno prímasa Jozefa Batthyánya, ktorý na ňom dal postaviť Primaciálny palác.
V zadnej časti budovy stála od roku 1454 malá kaplnka zasvätená sv. Ladislavovi, ktorá v roku 1634 dostala nový oltár. Neskôr ju vybudovali v jej terajšej podobe.
V starej primaciálnej budove, ktorá stála na mieste terajšieho paláca, bola aj prvá cirkevná tlačiareň, tam boli vytlačené všetky knihy, čo vyšli v Prešporku v rokoch 1611 - 1662.
Zadnú časť Primaciálneho paláca obrátenú do Laurinskej ulice podpálila francúzska artiléria 28. júna 1809.
Oproti Primaciálnemu palácu stojí kláštor jezuitského rádu, ktorý dal preň postaviť kardinál arcibiskup Kollonich.
(Nabudúce Dóm a Rudnayovo námestie.)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL