Lyžiar na Kolibe v 30. rokoch.
FOTO - ARCHÍV
Lyžiarsky Skiklub Bratislava sa od začiatku snažil rozširovať svoje rady osvetou a reklamou, formou oznamov vo výkladoch obchodov v centre mesta. Vlastné preteky usporiadal Skiklub na Kamzíku vo februári 1927 a zúčastnilo sa na nich 49 členov. Zápolenia v behoch a skokoch sledovalo asi tisíc divákov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V roku 1928 disponoval klub už 300-člennou základňou. Cvičitelia a inštruktori s červenou páskou na rukáve sa na svahoch venovali začiatočníkom a fungovali už aj úschovne lyží. Tá vo Svätom Jure vyberala za uskladnenie lyží aj s palicami (na 5 až 7 dní) poplatok 3 až 5 korún. Skiklub nezabúdal ani na tých najmenších. Stretnutia s deťmi od šesť rokov sa konali pri Slamenej búde, odkiaľ sa išlo spoločne na cvičnú lúku.
V roku 1931 bolo v lyžiarskej župe sústredených 30 klubov. Z Bratislavy okrem Skiklubu aj Klub československých turistov, ŠK Barkochba, ŠK Makkabea, Vysokoškolský šport a Univerzitná koľaj Lafranconi. Od toho istého roku Skiklub každoročne usporadúval na Štrbskom plese alebo na Skalke pri Kremnici preteky štafiet o memoriál Gustáva Hubáčka ako spomienku na počesť svojho zakladateľa. O hlavnú trofej, strieborný putovný pohár bojovali trojčlenné štafety na 3 x 10 km.
Zvýšenému záujmu o lyžovanie sa pružne prispôsobili obchodníci. Ponúkali široký sortiment tovaru pre lyžiarov. Športový dom Ramharter a Weidehoffer predával začiatkom 30. rokov lyžiarsky komplet za 60 korún, ručne šité lyžiarky za 119 korún. Bonusom bol bezplatný lyžiarsky kurz.
Lacno sa dalo nakúpiť aj v športovom dome Eisler a Kaufmann a pozadu nezostával ani športový dom Kopal, ktorého reklama - Keď lyže tak od Kopala a budete spokojní - bola neprehliadnuteľná.
Zahanbiť sa nedal ani filmový priemysel, v športovej tlači pútala pozornosť impozantná reklama: Humoristický lyžiarsky veľkofilm Dobrodružstvo v Engadine, najväčšia športová udalosť roka 1933. Záujemcovia oň sa len tak hrnuli. Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)