vých z výskytu SARS.
Tlačovej hovorkyne Slovenskej správy letísk IVANY PAULÍNIOVEJ sme sa spýtali, kto a za akých podmienok bude umiestnený v izolačnej miestnosti.
„Nové pľúcne ochorenie sa prejavuje vysokými teplotami nad 38 stupňov a ťažkosťami s dýchaním. V prípade, že letecká spoločnosť na základe príznakov doručených od hlavného hygienika Ivana Rovného zistí, že na palube lietadla sa nachádza človek, ktorý môže byť nakazený akútnym respiračným syndrómom, kontaktuje letisko. Letisko ihneď kontaktuje Kliniku infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch. Podozrivý cestujúci bude bezprostredne po prílete prevezený do izolačnej miestnosti a bude sa tam zdržiavať až do príchodu lekára. Ten ho vyšetrí, a ak by sa podozrenie potvrdilo, pacient by bol prevezený na kliniku infektológie.“
Bol už niekto izolovaný?
„Nie, zatiaľ nás nekontaktovala žiadna letecká spoločnosť.“
Akými linkami by nakazený človek mohol do Bratislavy priletieť?
„Ochorenie by muselo byť na Slovensko zavlečené z Číny, Hongkongu alebo Vietnamu cestujúcimi, ktorí sa v uvedených krajinách nakazili priamo v kontakte s chorou osobou.
Z krajín, kde ochorenie zaznamenali, sú priame lety do Bratislavy zo Švajčiarska a z Nemecka. Z Ázie, Kanady a Ameriky priame lety do Bratislavy nie sú. Len s využitím transferov, čiže prestupových letísk v Prahe, vo Varšave alebo v Moskve. V podstate odkiaľkoľvek sa k nám dá dostať aj zo Zürichu.“
Prijali už podobné opatrenia aj na týchto letiskách?
„Pokyn hygienika prišiel na základe medzinárodného dohovoru, takže podobné opatrenia sú na každom letisku. Napríklad v Prahe dokonca už od pondelka.“