
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V súčasnosti prevádzkujeme dve zariadenia poskytujúce sociálnu starostlivosť. Rehabilitačné stredisko na Pifflovej 10, na ktoré sme žiadali príspevok na poskytovanie sociálneho poradenstva (ostatné náklady na prevádzku hradíme od jeho vzniku z finančných zdrojov získaných prostredníctvom grantov) a Domov sociálnych služieb pre dospelých v Báhoni pre 23 klientov s celoročnou starostlivosťou a 8 klientov s dennou starostlivosťou. Na prevádzku tohto zariadenia sme žiadali pridelenie financií podľa zákona o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov.
K nepresnostiam. V článku sa uvádza, že komisia pre sociálne veci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja rozhodovala o prerozdelení finančných prostriedkov 6. marca 2003.
Do dnešného dňa, t. j. 17. 3. 2003 sme nedostali ešte ani korunu na náklady na prvý štvrťrok a dokonca sme neobdržali na podpis ani finančnú zmluvu o poskytnutí príspevku, ktorej predchádza metodická návšteva zariadenia pracovníkmi oddelenia sociálnych vecí VÚC.
Podľa zákona o sociálnej pomoci príslušný orgán (VÚC) poskytne finančný príspevok neštátnemu subjektu alebo obci najmenej vo výške 100% rozdielu medzi priemernými bežnými výdavkami a príjmami na poskytovanie sociálnej služby. Presné sumy sú stanovené vyhláškou. Podľa prepočtov vyplývajúcich z vyhlášky nám mala byť na tento rok poskytnutá na Domov sociálnych služieb pre dospelých v Báhoni suma 3 131 000 korún. Dnes sme dostali písomné oznámenie, že nám bude poskytnutý finančný príspevok vo výške 1 milión.
V prípade poskytnutia finančného príspevku tak, ako bolo uvedené v článku, by neštátne subjekty poskytujúce sociálne služby nemohli vykonávať svoju činnosť v dôsledku nedostatočného finančného krytia. Náklady v súvislosti so zvýšením cien energií, služieb a DPH na 14 percent oproti roku 2002 podstatne stúpli.
Zaujala ma aj otázka diferencovaného ukrajovania. Pričom vraj komisia zohľadnila druh, kvalitu a rozsah služieb. Na základe akých podkladov a či boli vykonané návštevy všetkých zariadení?
Nakoľko naše združenie poskytuje sociálne poradenstvo na úrovni regiónov celého Slovenska, mám prehľad o sumách poskytnutých na tento účel inými samosprávnymi krajmi, ako aj o termínoch poukázania týchto príspevkov na účty našich regionálnych centier. Situáciu v poskytovaní príspevkov pre naše centrá v iných regiónoch na vykonávanie poradenstva môžem zhodnotiť v porovnaní s minulým rokom ako priaznivejšiu. (Krátené.)
Autor: ALICA HORNÁČKOVÁ, riaditeľka