
S drakom na vrchole Michalskej veže zápasí svätý Michal.
FOTO – IVO ŠTASSEL
Zo starších názvov pretrvala z 19. storočia až po súčasnosť lekáreň U zlatého gryfa, čitáreň a reštaurácia U červeného raka. Z novodobých sa zaužívalo policajné riaditeľstvo U dvoch levov, kníhkupectvo U čierneho psa, reštaurácia Trafená hus či kaviareň U čierneho havrana. K náboženským motívom patrí had. Ako symbol zla sa objavuje pod nohami Panny Márie. Symbol nového dňa a svetla je kohút. Kresťania si ho osvojili a stal sa aj symbolom samotného Krista.
Okrem reálne existujúcich zvierat však nájdeme aj zvieratá bájne a mytologické, napríklad draka. S týmto bájnym zvieraťom na Michalskej veži zápasí svätý Michal a vo dvore Primaciálneho paláca svätý Juraj.
Draky sa podľa Borgesovej Fantastickej zoológie delia aj podľa toho, či majú, alebo nemajú krídla. Oba druhy však lietajú. Tie, čo krídla nemajú, lietajú silou vlastnej svižnosti. Okrem tých, čo žijú na zemi, sú aj vodné draky. Sú nesmrteľné a dorozumievajú sa bez slov na akúkoľvek vzdialenosť. Gréci názvom drak označovali akéhokoľvek väčšieho hada.
„Na Západe bol drak vždy stelesnením zla. Jedným z klasických hrdinských činov bolo premôcť ho a zabiť.“ Kedysi ľudia verili, že drak existuje ako reálny zvierací druh. Čas však dračiu prestíž oslabil.