Ak si organizátori verejných zhromaždení vyberú za miesto akcie Hviezdoslavovo námestie, musia platiť nemalé sumy. Podľa rozhodnutia Starého Mesta z roku 2002 je zvolávateľ zhromaždenia na Hviezdoslavovom námestí „povinný uzatvoriť nájomnú zmluvu na využitie promenády a ku dňu podpísania zmluvy uhradiť nájomné vo výške 18 700 až 35 200 korún a kauciu vo výške 20 000 korún.“ Od nájomného a kaucie sú oslobodení usporiadatelia – politické strany v čase volebnej kampane a mestská časť.
Právnici však toto rozhodnutie považujú za protiústavné a tvrdia, že ak niekto chce podujatie organizovať na námestí, stačí akciu ohlásiť. „Vyžadovanie súhlasov, povolení či rôznych poplatkov pri organizovaní zhromaždenia na verejnom priestranstve je jednoznačne v rozpore so zákonom aj samotnou ústavou. Tá hovorí, že zhromaždenie sa nesmie podmieňovať povolením orgánov verejnej správy. Samospráva môže organizátorom len navrhnúť iné miesto. Ak sa však rozhodnú usporiadať zhromaždenie na verejnom priestranstve prístupnom každému, čo Hviezdoslavovo námestie nesporne je, nemôže im v tom brániť,“ hovorí právnička Zuzana Dlugošová zo združenia Občan a demokracia. Podľa nej je tiež problematickou výnimka pre politické strany. „Takáto úprava je diskriminačná, zvýhodňujúca politické strany a samosprávu a pôsobí jednoznačne proti regulárnej politickej súťaži,“ dodáva.
Predstavitelia samosprávy si, naopak, nemyslia, že rozhodnutie starostu je v rozpore s ústavou, tá vyžaduje súlad so zákonmi či so všeobecno-záväznými nariadeniami. „Sú to interné smernice pre pracovníkov miestneho úradu pri vydávaní povolení,“ tvrdí hovorca Starého Mesta Pavol Prikryl. Podľa Zuzany Dlugošovej každé opatrenie, hoci záväzné len dovnútra orgánu, (napr. aj interná smernica) musí byť v súlade so všetkými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Miestne úrady a tiež magistrát pri zhromaždeniach vyžadujú aj povolenie na zvláštne užívanie miestnej komunikácie. To sa vydáva podľa cestného zákona a v tzv. správnom konaní, ktoré môže trvať 30 až 60 dní, môže byť tiež podmienené zaplatením správneho poplatku od 3-tisíc až do 15-tisíc korún. I keď úrad tento poplatok väčšinou zvolávateľovi odpúšťa, vyžadovanie akéhokoľvek povolenia na zhromaždenie je podľa predstaviteľov občianskych združení v priamom rozpore nielen so zákonom, ale i s ústavou a európskym dohovorom. Túto, podľa nich „bratislavskú špecialitu“ napadla mimovládna organizácia Ži a nechaj žiť na Ústavnom súde.