
Jedno z dvoch umývadiel, ktoré sa zachovali z pôvodného interiéru kúpeľov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Grösslingu pripomienkoval aj Mestský ústav ochrany pamiatok. Pamiatkový výskum kúpeľov Grössling zrealizovali Zuzana Zvarová a Jana Hamšíková.
Plaváreň je nefunkčná od roku 1994. „Priestor bol uzavretý z dôvodu ohrozenia bezpečnosti návštevníkov,“ hovorí Zuzana Zvarová. Grössling mal pôvodne tri časti. Najstaršiu časť postavili v roku 1895 a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. V roku 1913 pristavili objekt, v ktorom je veľký a malý bazén a sauna. Funkcionalistická budova z Vajanského nábrežia, kde sú umiestnené prezliekarne a šatne, definitívne dotvorila priestor v roku 1929. Postavili ju podľa projektu Bedricha Veinwurma a Ignáca Veczeia - významnej dvojice bratislavských architektov medzivojnového obdobia. Najstaršia časť pôvodných kúpeľov však v roku 1942 adaptovali na bankové priestory.
„Je výnimočné, že kúpele pretrvali v centre mesta taký čas. Boli postavené na vysokej úrovni. V čase vzniku mali funkciu kúpeľnú a slúžili na hygienu obyvateľov Starého Mesta. Počas deviatich rokov, keď bol Grössling zatvorený, spustol a neustále ho devastujú holuby,“ hovorí Zuzana Zvarová.
Posledným správcom objektu bol STARZ. Počas jeho spravovania sa uskutočnilo viacero generálnych i čiastočných opráv a úprav.
„V snahe vyhovieť hygienickým nárokom sa robili zásahy do interiéru. Vzduchotechnika napríklad vážne poškodila pôvodné články z umelého kameňa a pôvodný vzhľad interiéru. Teraz je šanca všetky tieto nešťastné zásahy odstrániť. Ale zachovalo sa len málo detailov interiéru. Preto bude náročné vypracovať projekt jeho obnovy,“ povedala Zvarová.
V priestoroch kotolne sa zachovali dva pôvodné kotly z roky 1912. „Žiadali sme investora, aby oslovil Technické múzeum a znalca, ktorý zhodnotí, čo z technického zariadenia je cenné. Funkčné už asi nebude nič, ale môže tu nájsť predmety vhodné ako historické exponáty,“ dodáva Zvarová.
Zaujímavý bol aj spôsob osvetlenia Grösslingu - bolo riešené veľkoplošnými svetlíkmi. Tie sa vymieňali koncom 80-tych rokov a pamiatkari žiadajú, aby tento spôsob osvetlenia zostal zachovaný. Svetlíky sú presklené časti v streche, ktorými dovnútra dopadá slnečné svetlo. Zachovala sa aj výzdoba veľkého bazéna a sedacích bazénov článkami z umelého kameňa.