
Vpravo dom z roku 1897, v ktorom bola kaviareň Štefánka - Štefánia. Začiatkom 90-tych rokov 20. storočia tu bola čínska reštaurácia, po ktorej ostala spúšť a chátrajúca kaviareň. Dom vľavo bol zničený pri bombardovaní Bratislavy. Dnes je tam východ z podchodu na Hodžovom námestí a plánuje sa tam výstavba modernej budovy.
FOTO - WWW.RON-DEL.NET
Na belgickú princeznú Štefániu, manželku grófa Lónyayho (od roku 1906 žili v kaštieli v Rusovciach) ostala v centre pamiatka – kaviareň Štefánka. Budovu, v ktorej kaviareň sídli, postavil v roku 1897 stavebník Alexander Feigler. Prvým prevádzkovateľom kaviarne na prízemí budovy bol kaviarnik Mezei. V roku 1904 ju získala rodina Hackenbergerovcov. Kaviareň stála vtedy takmer na okraji Bratislavy a netešila sa dobrej povesti. Jej majiteľ Béla Hackenberger v roku 1911 opisuje kaviareň takto: „Pôvodné stoly boli celkom jednoduché, potom ich nahradili mramorové stoly, stoličky boli primitívne, najmä ich čalúnenie. Veľmi zlé bolo aj osvetlenie, ktoré sme museli vymeniť. Vôbec celé zariadenie bolo veľmi zastarané.“
V roku 1915 kaviareň Hackenbergerovci pomenovali „Café Štefánia“. Pre nápad nemuseli chodiť ďaleko. Ulica, na ktorej kaviareň stála, niesla v rokoch 1885 – 1921 názov Štefánina ulica (Stefánia út, Stefaniastrasse). Neskôr bola premenovaná na Štefánikovu ulicu a Obrancov mieru. V súčasnosti sa jej názov vrátil k menu Milana Rastislava Štefánika. Kaviareň Štefánka pod vedením rodiny Hackenbergerovcov (v 30-tych rokoch 20. storočia ju prevzal od otca Béla Hackenberger ml.) sa stala jednou z najprestížnejších bratislavských kaviarní. Bola obľúbeným miestom posedenia bratislavskej inteligencie. (www.zamky.sk)