V kuloároch sa hovorí, že toto nie je jediný prípad podozrenia z manipulácie v decembrových voľbách a môže spustiť lavínu ďalších trestných oznámení.
Trestné oznámenie na generálnu prokuratúru podal Václav Mede (SDKÚ – ANO – SMK – OKS), ktorý v Novom Meste kandidoval za poslanca do mestského zastupiteľstva a Vladimír Ondruš, ktorý sa uchádzal o poslanecké miesto v miestnom zastupiteľstve v Novom Meste. Obaja kandidáti spadali pod 26. okrsok na Kramároch.
Ako už zistila justičná polícia, hlasovacie lístky boli zle sčítané. Namiesto 111 hlasov dostal Mede podľa zápisnice iba 84 hlasov, čo spôsobilo, že sa do mestského zastupiteľstva nedostal. Namiesto neho postúpil Kamil Procházka (KDH – DS – DÚ – SZS). Členovia okrskovej komisie sčítali zle aj Ondrušove hlasy.
Okrsková komisia mala podľa tlačovej tajomníčky Nového Mesta Valiky Reháčkovej päť členov, troch z nich z radov občanov doplnil starosta Richard Frimmel, jedna členka bola nominovaná stranou SDA a predseda komisie je z KDH. Volebné výsledky zo spomínanej okrskovej komisie vraj prišli do centrálneho strediska v Novom Meste ako posledné s viac ako dvojhodinovým meškaním oproti ostatným okrskom.
Obaja kandidáti podali sťažnosť aj na Ústavný súd. Podľa právnika Tomáša Kamenca zo zastupujúcej právnickej kancelárie, súd v tomto prípade môže voľby vyhlásiť za neplatné a vyhlási nové voľby alebo zruší výsledok volieb a nechá hlasy prepočítať ešte raz. Treťou možnosťou je vyhlásenie inej osoby za zvoleného poslanca. V prípade volieb do mesta namiesto Procházku bude zvolený Mede. „V prípade volieb do mestského zastupiteľstva nie je možné vyhlásiť voľby iba v jednom volebnom okrsku. Museli by sa zopakovať v celom meste,“ dodáva Kamenec.
Vyšetrovateľka v tomto prípade musí dokázať úmyselnú manipuláciu volebných lístkov. Trestom podľa hovorcu vyšetrovateľov Stanislava Rybana môže byť odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky, prípadne peňažný trest od 5-tisíc do 5 miliónov korún alebo zákaz činnosti. INGRID DROZDÍKOVÁ
Ako sa dajú manipulovať hlasovacie lístky
Volebné lístky sa dajú manipulovať rôznym spôsobom.
Komisia môže zapísať iný počet hlasov, ako je reálny stav. To môže byť spôsobené únavou či nepozornosťou, ale aj úmyselne.
Druhým spôsobom je priamy zásah do odovzdaného hlasovacieho lístka. Vo všeobecnosti môžu členovia volebných komisií odovzdaný hlasovací lístok urobiť neplatným, ak zakrúžkujú kandidátov naviac. V prípade, že volič zakrúžkoval menej kandidátov, je možné dodatočne označiť preferovaného kandidáta. Tento spôsob manipulácie s hlasovacími lístkami sa však ťažko dokazuje. „Z grafologického hľadiska nie je možné odhadnúť, či kandidátov zakrúžkoval jeden a ten istý človek,“ hovorí Kamenec.