
Toto sú zvyšky kríža na Kalvárii. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Na pamiatku víťazstva kresťanstva nad Turkami sa v roku 1694 zástupcovia bratislavskej mestskej rady spolu s rehoľou jezuitov dohodli, že na dnešnom kopci Kalvária postavia Kostol Povýšenia Svätého Kríža a kríž s korpusom Krista. V súčasnosti má toto miesto neďaleko Horského parku zlú povesť, schádzajú sa tam podivné skupiny. Ich výsledkom je aj vypálený kríž či kopa skládok.
Mestská časť Staré Mesto už viac ako dva roky prezentuje projekt revitalizácie Kalvárie, ktorého príprava vchádza do záverečnej fázy. V apríli sa pripravuje výstava projektov, ktoré ukážu, ako Kalvária vyzerala v minulosti a vizualizácie, čo ju v budúcnosti čaká.
Cieľom projektu revitalizácie je obnova prírodného prostredia lokality Kalvária, rekonštrukcia zostatkov stavieb pôvodnej Krížovej cesty a obnovenie liturgickej funkcie Kalvárie. Časť nákladov sa bude financovať z grantov Phare, na zvyšok mestská časť hľadá investorov.
Podľa starostu Petra Čiernika by sa z Kalvárie malo stať vyhľadávané výletné miesto Bratislavčanov, akým bolo ešte koncom 19. storočia. V rámci projektu dôjde k sanácii porastov, likvidácii divokých skládok, sadovým úpravám a novej výsadbe, ošetreniu starých stromov a dobudovaniu Krížovej cesty.
Včera sa starosta stretol s apoštolským nunciom na Slovensku Henrykom Józefom Nowackim. Ten vyjadril projektu svoju podporu.
(dro)