Vedenia nemocníc už rozpracúvajú koncepcie, ako vyriešiť novostanovené vyberanie poplatkov za zdravotnú starostlivosť. Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Ružinove nechce v žiadnom prípade zaťažovať lekárov a sestričky vyberaním poplatkov od pacientov za ošetrenie a hmotnou zodpovednosťou. Namiesto nákupu registračných pokladníc do 110 špecializovaných ambulancií uvažuje riaditeľ Andrej Mayer o zriadení jednej centrálnej pokladne vo vstupných priestoroch budovy. „Bola by otvorená už približne pol hodinu pred začiatkom ordinačných hodín ambulancií a pacienti by si v nej za 20-korunový poplatok kúpili akúsi ceninu. Po vstupe do ambulancie by ju predložili sestričke na potvrdenie.“ Ako ďalej povedal, na tejto cenine by neboli uvedené osobné údaje pacienta, len nutné označenie. Ich počet v ambulanciách by svedčil o počte pacientov, ktorí do nej vstúpili. „Až keď bude zrejmé, ktorí pacienti budú od tejto platby zo zákona oslobodení, upresníme, ako bude systém cenín fungovať,“ povedal riaditeľ.
Ani v nemocničnej časti Nemocnice s poliklinikou Ružinov by lekári a setričky nemali manipulovať s finančnými prostriedkami. Podľa riaditeľa pacienti navštevujúci zariadenie sú už zvyknutí na platené služby za úkony plastickej a gynekologickej chirurgie, pri kožných a niektorých ďalších zákrokoch. Pred zákrokom musia zaplatiť plnú sumu odhadovaných nákladov. Podobne by to malo fungovať aj na ďalších oddeleniach po zavedení platieb za hospitalizáciu. Platby za ňu budú vyberať v prijímacej kancelárii na centrálnom príjme, pretože pacienti z rôznych dôvodov odchádzajú z nemocnice aj predčasne, dokonca aj v sobotu a v nedeľu. Tu pacientom vrátia doklady a šaty a dostanú prepúšťaciu správu, v ktorej je vyznačený presný čas odchodu z nemocnice. Podľa toho platbu doúčtujú.
O zriadení jednej či dvoch kancelárií, kde by si chorí pred ambulantným vyšetrením kúpili akýsi žetón, uvažujú aj vo Fakultnej nemocnici akad. Ladislava Dérera v Bratislave. Kompetentní tu tiež rozmýšľajú o tom, že pacienti idúci na plánovanú hospitalizáciu by na prijímacom oddelení zaplatili zálohu a to vo výške priemernej hospitalizácie. Povedala to námestníčka riaditeľa nemocnice Štefánia Moricová. Kópiu dokladu o zaplatení by potom priložili k prijímaciemu chorobopisu. Na konci hospitalizácie by po celkovom vyúčtovaní pacient doplatil zvyšok. Priemerná hospitalizácia na chirurgických oddeleniach je asi päť a na interných asi osem dní. V prípade, že chorí patria do skupiny osôb oslobodených od platenia poplatkov, mali by to pri prijímaní do zariadenia preukázať.
Autor: JANA MARTINKOVÁ