Najnovšiu zbierku básní Widmungen – Venovania Klary Küttner-Benigniovej a Etely Farkašovej uvedú autorky na vernisáži fotografií Susedstvo dnes v Rakúskom fóre.
Dve významné ocenenia preberie Benigniová pri príležitosti svojich 75. narodenín a 25. výročia od začiatku jej kultúrnej spolupráce so Slovenskom. Čestný kríž za vedu a umenie Rakúskej republiky jej odovzdá rakúsky veľvyslanec na Slovensku Martin Bolldorf a Pamätnú medailu Spolku slovenských spisovateľov jeho predseda Ján Tužinský.
Po odovzdávaní cien a autorskom čítaní bude nasledovať vernisáž dvoch rakúskych a jedného slovenského fotografa: Waltera Benigniho, Moniky Boldrinovej a Ivana Kozáčka. Umelci sa spoznali na spoločných výstavách, ktoré Benigni organizoval od roku 1983. Prezentovaná knižka vyjde na jeseň, výstava potrvá do 4. apríla. (tasr)
Peter Ronai: Watch and go!
Galéria mesta Bratislavy pozýva dnes o 17.00 do Mirbachovho paláca na Františkánskom námestí na vernisáž výstavy dvanástich autoportrétov Petra Ronaia Watch and go! Ako uviedol autor, vo svojich dielach s názvami ako al-Kaidá, Bachovo kyvadlo či Happy Christmas použil jednu svoju fotografiu, ktorú počítačovou grafikou manipuloval. Návštevníci prezentácie tak uvidia arabského bojovníka či českého intelektuála. Výstava potrvá do 27. apríla. (k)
Najlepšie amatérske fotografie vystavia v Národnom osvetovom centre
Farebné i čiernobiele výjavy z celého Slovenska formou výstavy najlepších amatérskych fotografií otvoria zajtra v Národnom osvetovom centre. Inštalovaná tu bude rozšírená repríza výstavy fotografie Amfo a diafoto 2002.
Premiéru mala expozícia spolu s tvorivými dielňami a seminárom v novembri 2002 v Dome Matice slovenskej v Snine, pričom jej predchádzala celoslovenská súťaž.
Vernisáž bude spojená nielen s projekciou víťazných diapozitívov, ale aj seminárom s členmi odbornej poroty. Oproti sninskej výstave bude bratislavská expozícia obohatená o práce pochádzajúce z novembrových tvorivých dielní a potrvá do 31. marca.
„Autori citlivo reagujú na rôzne zmeny a premeny v spoločnosti. Možno aj preto je na výstave menej aktov, reportážnych a dokumentárnych fotografií,“ hovorí predseda poroty František Tomík. „Pribúdajú motívy meditatívne, komorné, introvertné až intímnejšie. Autori sú hĺbavejší, nenechajú sa tak často strhnúť efektmi a atrakciami či exotikou cudzích krajín. Hľadajú sami seba,“ dodáva. (tasr)