
Plnokontaktný súboj je tvrdý, no telo a hlava sú dostatočne chránené. Body sa získavajú iba za povolené techniky. Bojovníci ovládajú aj zakázané techniky, ale filozofia taekwonda im nedovoľuje použiť ich. FOTO – AUTOR
Nové športové kluby u nás nevznikajú často. Skôr opak je realitou. Preto nás zlákal nábor do novovznikajúceho bratislavského klubu taekwondo Ariana Afghan Club. Napriek malej reklame na letákoch, ktorá sa objavila v meste pred pár dňami, bola v sobotu dopoludnia telocvičňa v suteréne haly Mladosť plná.
„Máme dve tréningové centrá v Petržalke a v Devínskej Novej Vsi. Chceme pritiahnuť k tomuto bojovému umeniu aj ľudí z centra mesta,“ povedal nám Mati Karwandgar, prezident svetovej a zakladateľ slovenskej federácie taekwondo.
Cieľom je prekonať samého seba
Asi päťdesiatim zvedavcom od najútlejšieho veku až po dospelých predviedli vybraní bojovníci z celého Slovenska, ako vyzerá tréning. Diváci úplne stíchli pri ukážkach prerážacích techník. Patria k najatraktívnejším súčastiam taekwonda. „Dokážeme sa v okamihu skoncentrovať a prekonať bolesť. V plnokontaktnom dueli dvoch bojovníkov je to rovnaké. Údery rozdávame, ale aj prijímame. Filozofia ázijských bojových umení velí prekonať samého seba,“ vysvetlil viacnásobný majster sveta Mati Karwandgar tesne po tom, keď o rôzne časti jeho tela lámali palice, jedným úderom rukou alebo nohou zlomil štyri dosky či prerazil niekoľko na seba poskladaných hlinených škridiel.
Filozofiou klubu však nie je naučiť nových záujemcov biť sa. Je absolútne zakázané používať akékoľvek techniky (okrem sebaobrany) v bežnom živote. V popredí je zdravotná stránka, morálka, česť a disciplína.
Do tréningu sa môže zapojiť každý, aj bez predchádzajúcich skúseností s inými bojovými umeniami. Bude sa začínať od úplného začiatku. „Môžu sa prihlásiť deti od piatich do štrnástich rokov. Pre ne bude špeciálny hodinový tréning. Nad štrnásť rokov pridáme ešte tridsať minút navyše. Horná veková hranica nie je obmedzená, máme aj šesťdesiatročných. Dá sa začať v každom veku, treba sa len rozhodnúť.“
Najmladšie a olympijské bojové umenie
Taekwondo je jedno z najmladších a najmodernejších bojových umení na svete. Je aj olympijským športom. Z iných umení prebralo niektoré najviac používané a využiteľné techniky. Pozná 3200 popísaných techník, dve tretiny nohou, zvyšok rukou. Predpísaný odev, v ktorom sa cvičí, sa volá dobok. „Štyri hlavné súčasti taekwonda, v ktorých sa súťaží, sú zostavy, plnokontaktný súboj (telo i hlava sú chránené), kopy do výšky i do diaľky a prerážacie techniky. Súčasťou tréningu je aj nácvik sebaobrany.“
Podrobnejšie informácie záujemcovia získajú na www.taekwon-do.sk, nábor nových členov bude prebiehať celoročne, nielen do nového klubu.
PROKOP SLOVÁČEK
Taekwondo centráPetržalka (ZŠ Černyševského 8)
deti: pondelok a štvrtok 17.00 – 18.00, dospelí: pondelok a štvrtok 18.00 – 19.30 h;
Devínska Nová Ves (Športové centrum Rolando, Na hriadkach 51)
deti: streda a piatok 18.30 – 19.30, dospelí: streda a piatok 19.30 – 21.00 h;
Centrum – hala Mladosť (Trnavská cesta 39)
deti: utorok 18.00 – 19.00, sobota 9.30 – 10.30, dospelí: utorok 19.00 – 20.30, sobota 10.30 – 12.00