
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na bratislavskej Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru sa už stalo tradíciou, že jej študenti v rámci hodín histórie kultúry výtvarného umenia cestujú za výnimočnými historickými pamiatkami. Vďaka projektu Dobrodružstvo fotografovania kultúrneho dedičstva, organizovaného pod záštitou Rady Európy, mohli vo štvrtok o 17.00 vo Francúzskom inštitúte siedmi maturanti prezentovať výsledok štvordenného poznávacieho pobytu vo Francúzsku. Juraj Anušev, Juraj Fifík, Barbora Haviarová, Adam Klotton, Tomáš Manina, Veronika Raffajová a Ján Šipöcz s profesorkou Csaderovou strávili tri dni v Paríži a jeden deň v Štrasburgu. „Boli sme fascinovaní,“ hovorí Ján Šipöcz. „Paríž je mesto umenia a všetci sme tam boli prvýkrát. Prvý deň sme boli ohúrení.“ Vo svojich dielach sa snažili vyzdvihnúť svoje dojmy z miest, ktoré navštívili. Ich mladý pohľad a použitie fotografických techník im pomohli vytvoriť originálne diela. Eiffelovka, Louvre a Seina tak získavajú to, čo ich odlišuje od tradičných turistických fotografií.
Pri výbere čiernobielych záberov študentom pomáhala profesorka Jentnerová, ktorá ich vyučuje dejiny výtvarnej kultúry.
„Organizačne bola celá odborná exkurzia vynikajúco zvládnutá,“ hodnotí medzinárodné podujatie Ján. „Každý sa mohol sústrediť na to, čo ho zaujalo, a nemusel sa starať o nič iné. Nálada bola celý čas vynikajúca.“
Ako povedal na vernisáži riaditeľ Francúzskeho inštitútu Jean Pierre Meullenet, aj vďaka tejto výstave, keď mladí Slováci objavujú krajinu starej Európy a zobrazujú ju v modernej koncepcii, sa prehlbuje spolupráca medzi oboma krajinami.
k