
Tam, kde sa objavia trnavskí futbaloví fanúšikovia, polícia musí byť v pohotovosti. Včera po stretnutí Petržalka – Trnava (2:0) boli trnavskí priaznivci napriek prehre svojho tímu cestou zo štadióna i na hlavnej stanici pokojní. Policajti boli dokonca v presile, ale nemuseli riešiť žiadny vážnejší konflikt. FOTO SME – PAVOL MAJER
Nové Mesto vyčlenilo v tomto roku na školstvo takmer polovicu svojho rozpoču. Z celkovej sumy plánovanej na školstvo (takmer 142 miliónov korún) je na rekonštrukciu škôl vyčlenených 7 miliónov korún. Z toho tri milióny by mali ísť na vybudovanie multifunkčného športového ihriska pri Základnej škole Za kasárňou, kde je v areáli veľký a nevyužívaný dvor.
Ihrisko by malo byť dobudované pred začiatkom nového školského roka.
Štyri ďalšie milióny plánuje Nové Mesto použiť na rekonštrukciu škôl a školských zariadení väčšieho rozsahu. Časť z nich pôjde na vybudovanie dosiaľ chýbajúcich inžinierskych sietí.
Medzi najväčšie akcie patrí rekonštrukcia prevádzkových zariadení a trávnatého ihriska ZŠ na Kalinčiakovej ulici a inžinierskych sietí.
Na rekonštrukciu škôl použilo Nové Mesto už v minulom roku 10 miliónov korún zo svojho rezervného fondu. Poslanci ich schválili, keď Nové Mesto v júli prevzalo 19 škôl, z toho 11 materských a 8 základných.
„Hneď po prevzatí sme vykonali ich obhliadku a v mnohých sme zistili havarijný stav,“ povedala tlačová tajomníčka starostu Valéria Reháčková.
„Od štátu sme očakávanú delimitačnú dotáciu vo výške 50 percent z rozpočtu na druhý polrok nedostali v plnej výške. A tak poslanci odhlasovali 10 miliónov z rezervného fondu, aby sme školy mohli riadne a bezpečne prevádzkovať od prvé dňa nového školského roka.“ Za tieto peniaze v lete opravili, vymenili alebo zrekonštruovali zatekajúce strechy, strešné zvody, sociálne zariadenia, telocvične, lapače tukov v jedálňach, rozbité okná, asfaltové chodníky.
„Plnú sumu z delimitačnej dotácie z minulého roka sme dodnes nedostali, prišlo len 23 percent. A aj čerpanie prostriedkov z tohtoročného rozpočtu do značnej miery ovplyvní, či nám štát poskytne decentralizačnú dotáciu 117 miliónov korún. Prijali sme preto nevyhnutné úsporné opatrenia.“
Bežné výdavky škôl a školských zariadení v Novom Meste predstavujú 135 miliónov korún.
JANA MARTINKOVÁ