
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
1. zavolať si výjazdovú lekársku službu prvej pomoci. Nie však Záchrannú zdravotnú službu, ktorá má telefónne číslo 155 – slúži len pre tiesňové volania pri infarktoch, dusení, strate vedomia, vážnych úrazoch a haváriách. Volať treba 16 155 – Záchrannú a dopravnú zdravotnícku službu, ktorá zabezpečuje aj návštevnú lekársku službu pre deti a dospelých. Lekár príde so sanitkou priamo domov, kde pacienta ošetrí alebo zoberie do nemocnice.
2. obrátiť sa na ktoréhokoľvek lekára, ktorý má práve ordinačné hodiny. Ten vám však môže povedať, že vás neošetrí, ak sa mu váš stav nebude zdať natoľko vážny, že by sa spreneveril lekárskej etike a zákonnej povinnosti poskytnúť vám prvú pomoc.
KEDY NA CENTRÁLNY PRÍJEM NEMOCNICE:
Doc. MUDr. Glasa, CSc.: „Výnimkou sú stavy, keď náhle kedykoľvek v priebehu dňa vznikne závažná porucha zdravia a pacient nečaká ani na záchranku, pretože sa vie do nemocnice dostať rýchlejšie. Ide najmä o náhle vzniknuté silné bolesti, vysoké horúčky, ťažkosti s dýchaním, ochrnutie a podobne. Zvyčajne však ľudia v takýchto prípadoch správne rovno volajú „záchranku“. Záchranka s lekárom umožňuje poskytnutie kvalifikovanej prvej pomoci a nevyhnutnej život zachraňujúcej liečby priamo na mieste i pri prevoze do nemocnice. Čas príchodu „úrazovky“ sa volajúci dozvie priamo pri jej volaní.“