SME

LISTY ČITATEĽOV

Ad.: Bratislava stráca vinice


FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


Článok, ktorý ste uverejnili v prílohe Bratislava 18. 2. pod názvom Bratislava stráca vinice skonštatoval to, čo sa stáva skutočnosťou. Že silné finančné tlaky na takúto atraktívnu lokalitu sa len tak nezastavia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Výskumnom ústave zváračskom už visí megaboard, ktorý ponúka záujemcom odpredaj lukratívnych pozemkov v oblasti Briezky. Aj táto lokalita bola zaradená v uvedenom zákone ako chránený vinohradnícky hon. Na moje prekvapenie pod touto reklamou nie je podpísaná žiadna firma, je tam iba telefónne číslo.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som sa vyšiel do uvedenej lokality pozrieť, naozaj sa tam nachádzajú dva rozľahlé pozemky uprostred vinohradov, obohnané dvojmetrovým múrom. Ako sa niekomu podarilo obísť znenie zákona? Aký postoj má k zachovaniu vinohradov mestská časť Nové Mesto, ktorá sama má vo svojom znaku symbol hrozna? Naozaj pre budúce generácie nie sme schopní zachovať to, čo tu bolo po stáročia?

Andrej Burianek

Prešporáci vymierajú

Jeden z posledných Prešporákov František Paulík (1915) opustil navždy svoje rodné mesto 2. februára 2003. Keď sa ho pýtali na národnosť, jeho odpoveď bola vždy – žiadna, ja som Pressburger, niekedy dodal na upresnenie – Blumenthaler.

Dve tretiny života strávil vo svojom rodnom meste. Bol tlačiarom, sadzačom, metérom skoro všetkých dôležitých bratislavských denníkov, ako boli Čas, Ľud, Práca, Smena a aj Pravda. Všetci ho poznali pod menom Franc či Fery, Franto Paulík. Poznali ho nielen typografi, ale aj redaktori či šéfredaktori, umelci. Spolupracoval s nimi ako typograf pri tvorbe ich diel, a tak ho poznali v tých rokoch aj v Diele.

SkryťVypnúť reklamu

Po 1968 opustil svoje rodné mesto a emigroval do Švajčiarska, aby sa zase na sklonku svojho života na posledné dva roky vrátil domov. Vo švajčiarskom St. Gallene, kde strávil celú dobu svojho exilu, zanechal hlbokú stopu a svoje remeslo obohatil o tvorivú maliarsku činnosť. V pomerne vysokom veku absolvoval Umeleckú maliarsku školu v Amsterdame – Famouse Artist School For Painting. Svoje obrazy však rozdal, zostalo po ňom len zopár skíc a nedokončených obrazov.

Ing. Peter Paulík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu