
FOTO SME – PAVOL MAJER
Majitelia psov svojich miláčikov, prirodzene, bránia a radi by im dopriali čo najviac voľnosti.
„Moje dieťa má alergiu na psie chlpy a sliny. Raz na malú na ulici vyskočil pes, pooblizoval ju a na druhý deň mi celá opuchla. Aj preto si myslím, že by sa po ulici voľne pohybovať nemali,“ hovorí pani Mária.
„Obyvateľom okrajovej mestskej časti nemusí vadiť, ak po ulici voľne pobieha pes od susedov, ktorého poznajú a vedia, že nie je agresívny. To je asi rozdiel od situácie v centre. Na druhej strane aj tam chodia iní ľudia a tým sa to nemusí páčiť,“ myslí si ďalší obyvateľ mesta, ktorý mal psa, ale dokáže pochopiť aj ľudí, ktorí sa psov boja.
Zakázať voľný pohyb psov na uliciach alebo akýchkoľvek ďalších miestach je na základe rozhodnutia mestských poslancov v kompetencii mestských častí. Na ich stanovenie musia prijať všeobecne záväzné nariadenia.
Mestská časť Nové Mesto na februárovom zasadnutí rozhodla, že na svojom území neumožní voľný pohyb psa na frekventovaných chodníkoch, verejných plochách, v parkoch, na vnútroblokovej zeleni a na trhových miestach. Zákon to pripúšťa, ale spolu s touto možnosťou stanovuje podmienku všetky spomínané miesta označiť.
„To je problém,“ hovorí Ing. Miriam Kamhyiehová z Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto. Myslí si, že povinnosť označovať im prinajmenšom veľmi sťažuje vykonateľnosť rozhodnutia. „Nie som si istá, že to bude fér voči psičkárom, ak napríklad chodník na Račianskej ulici, ktorý začína na Račianskom mýte a končí v Rači, označíme na začiatku a na konci. Nehovoriac o tom, že napríklad tabule so zákazom vstupu psov spred detských ihrísk nám bežne kradnú.“
Nové Mesto chce chodníky zatiaľ označiť nápisom nastriekaným sprejom. S týmto riešením vystačia, len kým nenapadne prvý sneh. A tak vzťahy medzi psičkármi a nepsičkármi budú musieť naďalej fungovať viac-menej na vzájomnej tolerancii.
JANA MARTINKOVÁ