
Bratislavské zberne sú otvorené každý pracovný deň od 8. do 16. hod. Papier sa vykupuje aj v školách, po dohode, podľa toho, ako to ktorej škole vyhovuje. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V Bratislave vykupuje papier trinásť zberní – deväť z nich patrí pod Zberný závod 01. Sú to zberne Vajnory, Krasňany, Komárňanská, Šustekova, Rajčianska, Rádiová, Plátenícka, Fazuľová a Astronomická. Ceny pre výkup sú jednotné. Zberne sú otvorené každý pracovný deň od 8. do 16. hod.
Sesterskou spoločnosťou Zberného závodu 01 je ZG Recyclink, s. r. o. Má zberne na Nevädzovej ulici (pri Jadrane), na Bojnickej 22, v Líščom údolí (pred číslom 24) a v Petržalke na križovatke Osuského a Starohájskej ulice. Sú otvorené počas pracovných dní od siedmej do štvrtej hodiny.
„Papier vykupujeme aj v školách. Po dohode, podľa toho, ako to ktorej škole vyhovuje. Pristavujeme malé kontajnery – tým, ktorí zbierajú papier priebežne alebo veľký kontajner, keď majú vyhlásený školský zber v určitom termíne. Spolupracujeme takto s asi 35 bratislavskými školami,“ povedal Ľubomír Urík zo ZG Recyclink. Jednotná cena pre školy je aj za nevytriedený papier 1,30 za kilo. (japa)
Ceny pre výkup niektorých druhov papiera
kartón, vlnitá lepenka 0,80 sk/kg
drevitá skartácia 0,80 sk/kg
bezdrevná skartácia 2 sk/kg
tabelačné zostavy 3,50 sk/kg
čiernobiele noviny 1,30 sk/kg
ilustrované časopisy 1 sk/kg
miešaný nevytriedený papier 0,30 sk/kg
Papier do zberní nosia najmä bezdomovci a firmy„K nám chodia najmä bezdomovci a firmy,“ hovorí Ľudovít Jurta, vedúci zberne na Šustekovej ulici v Petržalke. „Kto chce niečo zarobiť, tak si ho roztriedi. Miesto tridsiatich halierov za netriedený papier dostane napríklad korunu tridsať za noviny. Ale najčastejšie nosia farebné reklamné letáky.“ Dá sa v súčasnosti zberom papiera zarobiť? Za papier nedostanú bezdomovci toľko, ako keď donesú do zberne hliník alebo farebné kovy. Ale papier ľahšie získajú, zatiaľ čo kovy sú často kradnuté. „Jeden pán k nám chodí každý deň. Od rána až do štvrtej nosí papier na káre. Ten si aj zarobí. Často mu darujú kartóny aj z obchodov,“ hovorí pracovníčka zberne. „V meste sú síce aj viaceré súkromné zberne, majú lepšie ceny ako my, ale tie nevykupujú papier – zväčša sa zameriavajú na kovy,“ povedal Ľudovít Jurta. Množstvo ľudí, ktorí prídu do zberne, závisí aj od počasia – keď prší alebo je veľká zima, záujemcov je málo.
„Chodia aj bezdomovci, ale napríklad aj starší ľudia,“ hovorí pracovník v zberni na Rádiovej ulici. „Nosia najmä noviny, časopisy a kartóny,“ dodáva. „Odoberám dvoje novín a nechcem ich zahadzovať. Som zvyknutá papier triediť a zbierať ho. Kedysi som ho zbierala pre deti do školského zberu. Dnes ho po balíčkoch nosím do zberne sama,“ povedala 67-ročná Jarmila s balíčkom zviazaných časopisov v ruke. (japa)